Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Konstytucja powstawała w Dobrzycy. W cieniu drzewa, które stoi tam do dziś

Rozłożysty i wysoki, dumnie wita wchodzących na teren posiadłości byłych właścicieli Dobrzycy. Padający na znaczą część trawnika cień przypomina też o jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. To właśnie w podplewszewskich włościach Augustyn Gorzeński pracował nad Konstytucją 3 maja. I według legendy robił to w cieniu drzewa, które patronuje mędrcom i filozofom. A dziś w rocznicę uchwalenia Konstytucji warto zajrzeć do tego niewielkiego miasta, by popatrzeć na niezwykły pomnik przyrody i symbol historii.

Platan kolonisty, który rośnie tuż przy bramie pałacu w Dobrzycy imponuje rozmiarami. Jest jednym z największych drzew tego gatunku w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy sobie 34 metry średnicy. – Został posadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku- mówi przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy, Kazimierz Balcer. - Trochę później w parku pojawiły się jeszcze dwa takie drzewa, które niestety nie są już takie okazałe.

Dobrzycki platan to jedno z najokazalszych drzew tego gatunku nie tylko w Polsce, ale i Europie. Został zasadzony na początku XVIII wieku, ale jako drzewo mędrców stał się symbolem Konstytucji 3 maja.

Platany to symbol m.in. mędrców, filozofów i masonerii. - Wieloletni właściciel Dobrzycy, Augustyn Gorzeński był nie tylko dobrym gospodarzem. Angażował się w życie polityczne kraju. Był posłem na Sejm Czteroletni. Brał czynny udział w tworzeniu Konstytucji 3 maja, był jej obrońcą i propagatorem- wyjaśnia Balcer. - Zasady, o których była mowa w dokumencie wciela w życie w Dobrzycy, m.in. uwłaszcza mieszczan.

Najokazalszym drzewem w dobrzyckim parku jest platan, ale najstarszym paklon, który został posadzony pod koniec XVII wieku. Jest to najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce.

A jaka rola w tym platanów? – Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachować – rozmyśla przewodnik po dobrzyckim muzeum. - W czasie kiedy trwały prace nad Konstytucją, właściciel Dobrzycy mieszkał na stałe w Warszawie, ale swoją posiadłość odwiedzał. Być może w cieniu tego pięknego drzewa rozmyślał nad kształtem pierwszej w Europie Konstytucji?

Pałacowa ekspozycja pozwala poznać dzieje Dobrzycy i ich właścicieli. Wśród prezentowanych pamiątek jest egzemplarz Konstytucji należący do jej twórcy  

Wiadomo, że po nieudanym wprowadzeniu w życie Konstytucji i rozbiorze Polski, Augustyn wrócił do Dobrzycy i chyba tylko platan, na który spoglądał z okien swego gabinetu, przypominał o minionych wydarzeniach.

Wizyta w Dobrzycy to nasza propozycja na wypad w czasie długiego weekendu. Park zachwyca bujną i urozmaiconą roślinnością. W odnowionym pałacu od 1988 roku mieści się muzeum. Według niektórych Augustyn Gorzeński był członkiem loży masońskiej, dlatego symbolika architektoniczna pałacu i parku nawiązuje do tradycji wolnomularskich.  

W obiekcie można obejrzeć stałe ekspozycje związane z historią pałacu oraz jego kolejnych właścicieli, ale też wystawy czasowe, aktualnie to „Dla przyjemności i z konieczności. Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX wieki”

Spacer parkowymi alejkami można urozmaicić, wyszukując pomniki przyrody, których jest ponad 30. Można też przechadzać się z kartą zadań w ramach Dobrzyckiej Gry Terenowej.  Na zmęczonych czekają leżaki nad stawem – oczywiście jeśli pogoda pozwoli - oraz kawiarnia w pałacowej piwnicy.


 

Jest też propozycja dla młodych wielbicieli historii. Mapa Małego Turysty to gratka dla najmłodszych odkrywców zabytkowych pałaców. Dzięki niej, dzieciaki będą mogły poznać najciekawsze eksponaty i elementy architektoniczne dobrzyckiej rezydencji.

Na wystawie czasowej został przygotowany specjalny Kącik Małego Podróżnika, a w nim kolorowanki, gry i puzzle, które pozwolą dzieciakom wybrać się w wycieczkę dookoła świata.

W majówkę muzeum jest czynne od 10:00 do 18:00

Agnieszka Walczak, foto: arch.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/