Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Kto i dlaczego zakopał skarb w Słuszkowie? Archeolodzy wracają na pole, by poszukać odpowiedzi

Dalej będą szukać skarbu i odpowiedzi na pytania, skąd w Słuszkowie w gminie Mycielin (pow. kaliski) wzięły się odnalezione w ubiegłym roku kosztowności i do kogo należały. W glinianym garnku wykopanym w polu kukurydzy ukryto biżuterię oraz 6,5 tysiąca srebrnych monet. Według archeologów to wyjątkowo cenne i tajemnicze znalezisko, którego tajemnice pozwolą zgłębić koleje badania. Pieniądze na nie przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnografii PAN w Warszawie oraz naukowcy z Kalisza, którzy prowadzili badania otrzymali 40 tysięcy złotych na kontynuację prac. Dzięki takiej kwocie będą mogli przekopać większy teren. I być może prowadząc poszerzone badania, znajdą odpowiedź na najbardziej intrygujące pytania: kto i dlaczego zakopał skarb w tym miejscu? 

Będziemy prowadzić badania terenowe w samym Słuszkowie, to znaczy zdjęcia lotnicze, badania georadarem, badania wykopaliskowe, klasyczne. Tam mieszkańcy mówią, że na tych polach w Słuszkowie występuje bardzo dużo kamienia, więc może to są ślady jakiejś siedziby książęcej, czy
siedziby palatyna Piotra Włostowica. Zobaczymy. Jest to bardzo ciekawy temat i myślę, że za jakiś czas będziemy więcej wiedzieć – zapewnia dr Adam Kędzierski archeolog z PAN, pod wodzą którego badania były prowadzone a teraz będą kontunuowanie.

Pod koniec 2020 roku archeolodzy wykopali na polu w Słuszkowie gliniane naczynie. Liczba ukrytych w nich monet wywołała sensację, a odkrycie nazwano jednym z największych skarbów ostatnich dziesięcioleci.

Początkowo sądzono, że to kolejna część skarbu znalezionego przed wojną – największego jak do tej pory depozytu denarów krzyżowych na świecie. Dalsze badania pozwoliły stwierdzić jednak, że to zupełnie inne znalezisko WIĘCEJ.

Najbardziej tajemnicza okazała się znaleziona w naczyniu biżuteria. Kosztowności jest niewiele, ale pozwalają na snucie ciekawych teorii, co do właścicieli i powodów ukrycia skarbu. Jedna z ukrytych wśród denarów  obrączek ma grawer „Panie pomóż służce swojej Marii”. Jest on wykonany w cyrylicy. Słowa rozszyfrował profesor Adrian Jusupović z Instytutu Historii PAN w Warszawie Kim była Maria kierująca modlitwę do Boga?

Wiemy, że w czasie, na jaki można datować znalezisko żoną Bolesława Krzywoustego była księżniczka Zbysława – przypomniał profesor. – Ruska księżniczka miała mieć siostrę Marię, która została wydana za Piotra Włostowica.

Dlatego jedną z hipotez, jakie narodziły się po odnalezieniu wśród denarów pierścieni jest przypisywanie skarbu właśnie Marii. Być może była to część posagu córki księcia kijowskiego, która postanowiła zdeponować majątek w czasie ucieczki z Polski na przełomie 1145 i 1146 roku.

Hipoteza jest nieweryfikowalna, ale bardzo atrakcyjna, ponieważ wyjaśnia fakt obecności monet z okresu sprzed małżeństwa. Jeśli, z naciskiem na jeśli, było to wiano, oznacza to, że Maria została uposażona w polską walutę – dodał naukowiec.

Badania ruszą niebawem. Doświadczenie pokazuje, że zawsze w takich miejscach odkrywa się kolejne artefakty. Być może równie ciekawe, co dotychczasowe.

AW, zdjęcia archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/