Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Na miękko czy na twardo?

Ile czasu trzeba gotować jajko, by było na miękko? A ile minut, by było twarde, ale nie przegotować? Niby większość z nas doskonale wie, ale często się zdarza, że to, co najprostsze do przyrządzenia okazuje się nie lada wyzwaniem. Dlatego podpowiemy, jak przygotować jajko idealne.

Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak ugotowanie jajka. Wystarczy garnek, woda i kilka minut.

Ile osób tyle praktyk, chociaż te są bardzo do siebie zbliżone. Jednak żeby mieć pewność i przy wielkanocnym stole nie zaserwować kulinarnej niespodzianki ze zbyt miękkim jajkiem lub przegotowanym z zieloną otoczką wokół żółtka, postanowiliśmy jeszcze o radę poprosić specjalistę. - Jajka na miękko gotujemy 3 minuty od momentu zagotowania. Wiadomo - jeśli tych jajek jest więcej, około 20-30, to ten czas automatycznie się skraca. A na twardo około 8 minut - zdradza Maciej Zalewski, doradca kulinarny w restauracji „Aljo”. - Mogą być bezpośrednio z lodówki tylko zalewamy zimną wodą, wodę solimy, żeby skorupka schodziła, a po ugotowaniu najlepiej te jajka hartować zimną wodą.

 

I można podawać. Jajko to produkt uniwersalny. Można je serwować samo, z majonezem i oczywiście jest składnikiem większości potraw. - Jajko jest takim produktem, że można bawić się z nim w każdy sposób – dodaje Maciej Zalewski. - Można je faszerować, można robić z niego różnego rodzaju pasty, można podawać je zapiekane w skorupkach. Przepisów jest tyle, ilu przyrządzających. Można je zgodnie z modą na fit dekorować różnymi kiełkami.

W ciągu ostatnich lat teorie na temat tego, czy jajka są zdrowe czy też nie zmieniały się wielokrotnie. Raz je zalecano, raz odradzano, ale Wielkanoc to czas, kiedy ich wielbiciele nie patrzą na zalecenia, ale doznania własnego podniebienia.

Obecnie dietetycy zalecają jedzenie jajek. Jedna sztuka ma około 75 kcal. A do tego witaminy: A, D, E, K, B12 i kwas foliowy. Jajka zawierają fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez, selen i są źródłem najlepiej przyswajalnego białka. Zawarte w nich kwasy omega – 3 neutralizują działanie wolnych rodników. Jajka mają dobry wpływ na nasze oczy. Według Światowej Organizacji Zdrowia dorosła, zdrowa osoba może ich zjeść nawet 10 tygodniowo.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/