Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Niezwykła wiadomość sprzed siedmiu dekad. Odnaleziona w trakcie remontu dworca w Nowych Skalmierzycach

Kilkadziesiąt lat czekali, by usłyszał o nich świat. Jan Karalewski i Władysław Sobański, dwaj kaliszanie zmuszeni w czasie wojny do prac budowlanych przy skalmierzyckim dworcu, zamurowali w jednej ze ścian butelkę z listem. I prośbą, by ten kto go odnajdzie wspomniał o nich i hitlerowskiej niewoli. Wiadomość przetrwała i została „odkuta” przez następów jej autorów, którzy obecnie remontują zabytkowy gmach.

I właśnie w czasie tych prac budowlańcy znaleźli zamurowaną w ścianie butelkę. Niby nic nadzwyczajnego, ale w środku znajdował się. Został napisany 15 marca 1941 roku, a więc w czasie hitlerowskiej okupacji, a mężczyźni, którzy podpisali się na wiadomości byli, jak wynika z treści dobrze zachowanego rękopisu, przymusowymi robotnikami.

"“Skalmierzyce dnia 15 III 1941
(… fragment urwany) tej ścianie pracowali murarze
Karolewski Jan urodzony dnia 27. I 1902
Sobański Władysław ur. d. 13 V 1900
Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tą kartkę na pamiątkę Kto znajdzie
tą kartkę to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak to krzyżaki
ludzi wysiedlali”.

Kartka, na której napisano list do potomnych jest w dobrym stanie. Ma uszkodzone brzegi oraz niewielkie fragmenty w miejscach, gdzie widnieje tekst, ale ten jest całkowicie czytelny.

O znalezisku poinformował na swoim profilu facebookowym Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. - Nie tylko we filmach lub na kartach książek… Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli wczoraj pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać – napisał w sobotę włodarz.

Znalezisko wzbudziło spore zainteresowanie. Mieszkańcy gminy obserwujący profil burmistrza zaczęli sugerować w komentarzach, by zacząć poszukiwania autorów listu lub ich potomków. – Jest to możliwe. Nasz archiwista przejrzy odpowiednie dokumenty, sprawdzi też te znajdujące się w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Być może uda się trafić na jakiś trop i dowiedzieć, jak potoczyło się życie obu panów, a może znaleźć ich krewnych, potomków. Tak, by historia miała ciąg dalszy – powiedział w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl  Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce. – I oczywiście list będzie w odpowiedni sposób wyeksponowany. Jeszcze nie wiem, gdzie. Może w urzędzie, a później w izbie pamięci, bo stworzenie takiej mamy w planach.

A być może osoby znające autorów listu same się znajdą właśnie dzięki sporemu zainteresowaniu znaleziskiem, które obiegło większość mediów.

AW, zdjęcie Jerzy Łukasz Walczak

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/