Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Niezwykły nabytek kaliskiego Muzeum ZDJĘCIA

O cenny eksponat - XIX-wieczną bulierę do parzenia herbaty, powiększyły się zbiory Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Artefakt wyprodukowany został w Kaliszu. Muzeum zakupiło go za ponad 17 tysięcy złotych.

Buliera była rodzajem czajnika na gorącą wodę z podgrzewaczem podtrzymującym jej wysoką temperaturę. Stanowiła elegancki element zastawy stołowej służący do przygotowania herbaty. Ta, która trafiła do kaliskiego Muzeum, powstała w latach 1834 – 54. Srebrna buliera została wyprodukowana w Kaliszu, przez złotnika Jana Fryderyka Sucka. Jest to jedyny znany zabytek tego rodzaju, powstały w ośrodku kaliskim, wykonany ze srebra o próbie 11 łutów. W jednym z warszawskich antykwariatów wypatrzyła go dr Ewa Andrzejewska, kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. 17 tys. zł na zakup tego przedmiotu wyłożył Urząd Marszałkowski w Poznaniu. - To jest naprawdę niezwykły nabytek, dlatego że tej wielkości naczynia stołowe, które wyszły z kaliskich warsztatów złotniczych, należą do rzadkości. W zasadzie jest to jedyny tego typu okazały przedmiot, znany nam, który wyszedł z kaliskiego warsztatu – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Buliery były kiedyś naczyniami stołowymi, służącymi do podgrzewania i dystrybucji wody. Znane od XVII wieku, swoją świetność przeżywały w latach 20 i 30-tych XIX wieku w Królestwie Kongresowym. Z powszechnego użycia zniknęły całkowicie po I wojnie światowej.

5 października o godzinie 16.00 rusza wystawa „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”, podczas której będzie można oglądać m.in. bulierę zakupioną na potrzeby ekspozycji. Wystawa potrwa do 16 grudnia. Potem buliera zostanie odrestaurowana i trafi do zbiorów Muzeum.

TD, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/