Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Nowe symbole Akademii Kaliskiej ZDJĘCIA

Akademia Kaliska to nie tylko nazwa i nowe możliwości – to także sporo dodatkowej pracy, niekoniecznie naukowej. Każda uczelnia musi mieć przecież sztandar i godło oraz wykorzystywane na oficjalnych dokumentach logotypy, więc kaliska uczelnia zaprezentowała grafiki, którymi będzie posługiwać się od jesieni. Inspiracją była akademicka historia miasta, która korzeniami sięga średniowiecza oraz dzieje grodu od jego początku po współczesność. A twórca znaków natchnienia szukał ... w katedrze.

A konkretnie w Kaplicy Polskiej, która jest dziełem Włodzimierza Tetmajera. Krakowski malarz w polichromiach umieścił postacie biblijne oraz związane z historią Polski i Kalisza nadając im równocześnie symboliczne znaczenia. Teraz stały się natchnieniem by stworzyć grafiki dla Akademii Kaliskiej, które zostaną umieszczone na godle i sztandarze oraz wszystkich oficjalnych dokumentach związanych z uczelnią. Praca nad projektem okazała się poszukiwaniem tożsamości dla uczelni, która otwiera nowy rozdział swojej historii. -  Jednymi z ważniejszych postaci są Kazimierz Wielki oraz Bogoria Skotnicki – twórcy Akademii Krakowskiej - mówi dr Jerzy Wypych, autor projektu. - Mamy już zapis, że w 1389 mieliśmy kolonię akademicką Akademii Krakowskiej, nie Uniwersytetu, który powstał 1400 roku. Arcybiskup Bogoria Skotnicki i Kazimierz Wielki byli związani z Kaliszem. Bogoria wybudował dzisiejszego św. Józefa, dwór arcybiskupi i szkołę i najprawdopodobniej tam mieściła się Kolonia Akademicka. – wyjaśnia dr Wypych.

Powstająca Akademia Kaliska jest więc kontynuatorką tamtej szkoły i tam może szukać swojej tożsamości. Dlatego oficjalna kolorystyka młodej uczelni, chociaż z liczącą już lata historią, zaczerpnięta jest z kielicha jaki podarowała druga z wymienionych postaci, czyli Kazimierz Jagiellończyk, Kaliszowi. Dar wnuka błogosławionej Jolanty jest obecnie jednym z najcenniejszych przedmiotów w zbiorach Sanktuarium św. Józefa.  - Mamy krakowianina, który nam opowiada naszą  historię i tak się złożyło, że to posłużyło do zaprojektowania sztandaru. Z jednej strony jest Akademia Kaliska i podobizna prezydenta Wojciechowskiego, a z drugiej jest rozbudowane logo z opisem łacińskim  - wyjaśnia autor projektu. - Logo jest zbudowane w ten sposób, że wykorzystujemy orła tetmajerowskiego, widniejącego w Kaplicy Polskiej. Na piersi umieszczona jest tarcza u góry jest herb Ziemi Kaliskiej, u dołu jest kazimierzowska pieczęć. 

Oficjalna prezentacja i posiedzenie Rady Uczelni oraz Senatu PWSZ – ostatnich w historii pod tą nazwą – na których przyjęto stworzone projekty odbyły się w kościele św. Mikołaja. Właśnie ze względu na inspiracje historią przedstawioną na malowidłach kaplicy stworzonej przez Włodzimierza Tetmajera. -  Historia szkolnictwa jest starsza niż tylko historia Kolegium Jezuickiego - dodaje prof. Andrzej Wojtyła, rektor PWSZ w Kaliszu. - I zarówno godło jak i sztandar oparte są na historii naszego miasta, historii szkolnictwa wyższego w Kaliszu. To wszystko mieści się na sklepieniu kaplicy i dlatego to spotkanie i posiedzenie rady w kościele, by wszyscy zobaczyli do jakich źródeł w tych naszych symbolach sięgamy - wyjaśnił w trakcie spotkania. 

Symbolach, które zostały przyjęte w czwartek. Oficjalnymi grafikami Akademii Kaliskiej staną się wraz z inauguracją roku, czyli w październiku. 

AW, PWSZ Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/