Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Ogromna płaskorzeźba w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Drewnianą płaskorzeźbę o nietuzinkowych wymiarach - 3m x 6m - można oglądać w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. To dzieło Jana Papiny, rzeźbiarza amatora, zatytułowane „Batory pod Pskowem”. Jan Papina jest również autorem największej współcześnie wykonanej w Polsce płaskorzeźby w drewnie „Bitwa pod Grunwaldem”.

„Batory pod Pskowem" to płaskorzeźba wykonana według dzieła Jana Matejki pod tym samym tytułem. Podobnie jak pierwowzór, przedstawia fikcyjną scenę rokowań z czasów wojny polsko-rosyjskiej o Inflanty w latach 1577–1582. Dowódcą ze strony polskiej był król Stefan Batory, który działania wojenne prowadził z powodzeniem i osiągnął zakładane cele, zmuszając przeciwnika do podjęcia rokowań zakończonych podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim (1582). Płaskorzeźba przedstawia obóz wojskowy, a w nim grupę dostojników polskich otaczających osobę króla, którzy podejmują delegację rosyjską proponującą rozejm. W oryginalnym przedstawieniu Jana Matejki całość kompozycji skąpana jest w czerwieniach i złocie, postaci są wyraziste i dostojne. W tym wypadku płaskorzeźba zachowuje jednolitą kolorystykę lipowego drewna pokrytą bezbarwnym środkiem konserwującym. Postaci są skomponowane podobnie jak w oryginale, lecz dzięki ingerencji rzeźbiarza nabrały nowego wymiaru, nowej dynamiki. Podkreślone światłem figury nabierają głębi, stają się przykładem pozytywnej transformacji dzieła Mistrza Matejki.

Prezentowana płaskorzeźba „Batory pod Pskowem" to dzieło, które zostało zrealizowane w latach 2016–2019. Poprzedził je dwuletni okres przygotowawczy, kiedy to został zgromadzony i obrobiony materiał przeznaczony do budowy drewnianej ściany. Autor zgromadził 30 metrów sześciennych drewna lipowego, które zostało pocięte na odpowiedniej grubości deski, wysuszone, sklejone i ustawione na specjalnie przygotowanym stelażu. Obecna prezentacja dzieła Jana Papiny to efekt porozumienia pomiędzy autorem i Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, którego celem jest prezentacja dzieła szerokiemu gronu zwiedzających. Płaskorzeźbę można oglądać w Powozowni.

Wymiary: wysokość – 3 m, szerokość  – 6 m,  grubość –  0,4 m

Waga  –  ok. 3 tony.

MIK, OKL, fot. K. Bul

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/