Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Okręt z metalu ZDJĘCIA

Z metalu są w stanie wykonać chyba wszystko. W swoim dorobku mają oryginalne ogrodzenia, schody, balustrady, meble, rzeźby zwierząt, ale i atrapę niemieckiej rakiety z czasów II wojny światowej V1, którą wykonali dla muzeum Molke w Górach Sowich. Poznajcie kolejne dzieło firmy Aura-Metaloplastyka z Kalisza: okręt „Złoty Żmij”.

Nie popłynie w rejs, ale za to zachwyca i inspiruje. Ważący około 300 kg metalowy okręt kaliszanie mogli ostatnio podziwiać na Dniach Modelarza i Pasjonata w hali Arena. Stworzył go Bogdan Kaczmarczyk wraz z synem i pracownikami firmy, którą wspólnie prowadzą. - Model jest wzorowany na galeonach XV- i XVI-wiecznych. Ten typ okrętu jest typem galeonu wojennego – mówi Bogdan Kaczmarczyk z firmy Aura-Metaloplastyka w Kaliszu. – Mamy też trochę form, które nie występują tak do końca, nie wiemy np. dokładnie, jak wyglądała Santa Maria Krzysztofa Kolumba. Galeon jako taki też nie istnieje w formie takiej szczegółowej, więc jest to taka indywidualna kreacja – dodaje pan Bogdan.

Złoty Żmij, bo tak nazwano okręt, nie został przez nikogo zamówiony. Praca powstała z wielkiej pasji pana Bogdana, jaką jest żeglarstwo. - Całe życie interesuje mnie żeglarstwo, pływam nawet do tej pory. Teraz zmieniłem troszeczkę upodobania, przeszedłem na motorowodniactwo z uwagi na wiek i wygodę, ale tę pasję uprawiam od 16. roku życia – zdradza Bogdan Kaczmarczyk.

Zawierający mnóstwo szczegółów okręt ma oddawać atmosferę minionych epok w żeglarstwie i ukazać kunszt budowniczych tych obiektów. - Myślę, że w wielu przypadkach posłuży to do tego, żeby po prostu pokazać, jak ci żeglarze funkcjonowali w dawnych czasach – wyjaśnia autor modelu.

Nazwa Złoty Żmij została zaczerpnięta z dawnych wierzeń słowiańskich i oznacza skrzydlatą gadzią postać. W folklorze słowiańskim Żmij wchodził w wiązki z kobietami, z których rodzili się synowie walczący z wrogami ojczyzny. Metalowa rzeźba powstała dość szybko, bo w przeciągu kilku miesięcy. Jak zapewnia pan Bogdan, okręt jest bardzo trwałym dziełem. - On jest ocynkowany ogniowo i na warunki atmosferyczne jest bardzo odporny. Przez wiele lat może funkcjonować na dworze – mówi Bogdan Kaczmarczyk.

Drugą pasją pana Bogdana jest historia, w szczególności II wojny światowej. Jego firma zasłynęła w minionym roku wykonaniem, w skali 1:1, atrapy niemieckiej rakiety z okresu II wojny światowej V1. Zamówienie złożyło Muzeum Techniki Militarnej Riese - Molke w Górach Sowich.

Dla tej samej instytucji, kaliskie przedsiębiorstwo rozpoczęło prace nad realizacją atrapy innej tajemniczej broni Hitlera – V7, znanej bardziej jako "latający spodek".

AG, fot. autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/