Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Pierwsze jajo w sobotę, drugie w poniedziałek. Przygoda i Dziedzic czekają na potomstwo

Wczesny przylot, szybka konsumpcja i jest efekt. W bocianim gnieździe w Przygodzicach pojawiły się jaja. Pierwsze Przygoda zniosła w sobotę. Drugie w poniedziałek – w Międzynarodowym Dniu Ptaków. W ubiegłym roku w gnieździe przyszły na świat cztery małe boćki.

W tym roku bociany uwijają się jak w ukropie. Przyleciały wcześniej i to równocześnie WIĘCEJ. I zaledwie po tygodniu Przygoda – mimo zdrady partnera WIĘCEJ – złożyła pierwsze jajo. Internautom i Dziedzicowi pokazał je w sobotę o 21.28. Kolejne złożyła w poniedziałek. Prezentacja odbyła się 21.58. – I nie jest to Prima Aprilis – zapewnia Paweł Dolata z Projektu „Blisko bocianów” z Przygodzic. – Wiemy z obserwacji z lat poprzednich, że kolejne jajo składane jest w odstępie 48 godzin i ma to miejsce wieczorem. Kolejnych można wypatrywać na dniach. Wprawiony obserwator z ruchów samicy, lekkiego podniesienia ogona, zauważyć dokładny moment. A potem jest prezentacja światu swój przychówek. Ciekawostką jest to, że samiec asystuje przy znoszeniu jajek.

Wynika to z faktu, że samiec jeszcze śpi w gnieździe, a składanie odbywa się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Kiedy pojawią się małe Dziedzic będzie nocować poza legowiskiem. Przygodzickie bociany składają najczęściej pięć jaj, chociaż nie wszystkim młodym udaje się przeżyć – wszystko zależy od pogody i ilości pokarmu WIĘCEJ. Tyle młodych tamtejsze gniazdo opuściło w 2011 roku. W kolejnym były trzy, a przez kolejne trzy lata młode padały. Zła passa minęła w 2016 roku. W ubiegłym były cztery jaja i wszystkim małym udało się rozwinąć skrzydła WIĘCEJ. Teraz internauci obserwujący przygodzickie bociany od 2006 roku trzymają kciuki za tegoroczne potomstwo Przygody i Dziedzica jak symbolicznie nazywana jest każda para, która zakłada w tym gnieździe rodzinę.

AW, zdjęcia Agata Dera i Teresa Paździor z www.bociany.przygodzice.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/