Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 maj 2021 Godzina:
imieniny: Nadia, Cecyliusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Plac św. Józefa: zieleń wróci, ale parking zostanie

Najprawdopodobniej latem tego roku rozpoczną się prace na placu św. Józefa, których efektem będzie powrót w to miejsce zieleni. Choć realizacja projektu cieszy wiele osób, to nie brakuje również tych, którzy boją się, że przez proponowane zmiany stracą miejsca parkingowe. Czy ich obawy są słuszne? Okazuje się, że nie: liczba miejsc parkingowych nie zmieni się. 

,,Zieleń wraca na Plac św. Józefa’’  to jedno z zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, które będzie realizowane w tym roku. Prace rozpoczęto od przeprowadzenia internetowych ankiet, z których wynika, że mieszkańcy najchętniej widzieliby tam rabaty kwiatowe, klomby oraz rośliny wysokie, czyli drzewa.

Sporne miejsca parkingowe

Niektóre z odpowiedzi jednoznacznie pokazały,  czego kaliszanie oczekują od wyglądu placu, inne z kolei udowodniły, że ile ludzi, tyle opinii. Kwestią, która z pewnością dzieli mieszkańców są miejsca parkingowe: - Jedne osoby mówią, że powinno się pozostawić tyle samo miejsc parkingowych, ile jest obecnie. Ponad 30% ankietowanych powiedziało z kolei, żeby usunąć przynajmniej 28 miejsc parkingowych, czyli wyraziły zdanie, że maksymalną możliwą liczbę powinno się zlikwidować – tłumaczy Krzysztof Ziental, plastyk miejski i koordynator konsultacji społecznych.

Jedną z osób, które obawiają się zmniejszenia liczb parkingowych jest pan Stanisław, który nie ukrywa, że często przy placu św. Józefa parkuje: - Słyszałem, że będą ograniczone parkingi, ileś miejsc zabranych. Jest to plac rzeczywiście pusty, to można użytecznie go wykorzystać, tworząc z połowy tego placu kilka dodatkowych miejsc parkingowych, których brakuje – mówi.

Takich diametralnych zmian, ani w jedną, ani w drugą stronę nikt jednak nie wprowadzi i już dziś wiadomo, że liczba miejsc parkingowych będzie taka sama jak teraz, zmieni się organizacji samego postoju: - Troszkę poszerzy się ta przestrzeń dla mieszkańców. Najprawdopodobniej uda się zwężyć drogę bez szkody dla kogokolwiek, tylko parking będzie bardziej przesunięty w kierunku starostwa, w ten sposób ta przestrzeń wypoczynkowa zostanie zwiększona – mówi Maciej Błachowicz, jeden z pomysłodawców projektu.

Przede wszystkim zieleń!

Na samym placu znajdą się ławki, za którymi opowiedziało się ponad 80% ankietowanych, miejsca postojowe dla rowerów, które widziałby tu co drugi pytany oraz fontanna. I co najważniejsze: zieleń: - Zieleń mieszkańcy widzą tu na około 50-60% powierzchni. Również wskazali nam, jaki typ zieleni by preferowali, są to klomby kwiatowe i drzewa – dodaje Ziental.

Wyniki ankiet zostaną uwzględnione w poprawianym obecnie projekcie placu. Między innymi dołożone zostanie przejście dla pieszych: - W chwili obecnej plac ten jest kompletnie odizolowany. Tutaj się wchodzi albo do pomnika papieża albo idąc w kierunku auta. Kiedy pojawią się dodatkowe przejścia mieszkańcy będą przechodzili przez to miejsce z parku, kolegiaty  - podkreśla Błachowicz.

Zdaniem historyka Macieja Błachowicza zmiany na placu powinny zakończyć okres jego odizolowania od pieszych

W rozmowach nad projektem brała udział także Hanna Gill-Piątek, ekspert przyznany Kaliszowi w ramach ,,Modelowej rewitalizacji miast’’. Według niej projekt ,,Zieleń wraca na plac św.Józefa’’ to świetna próba przed rewitalizacją: - Myślę, że to jest dobre przygotowanie do rewitalizacji, tzn.takie narady pomiędzy stroną społeczną, a stroną urzędową, ponieważ pozwalają one wysłuchać różnego rodzaju głosów i pozwalają również na to, żeby Kalisz przygotował się do rewitalizacji właściwie – mówi.

W ankiecie wzięło udział prawie 600 osób. Obecnie przygotowywany jest projekt. Same prace na placu św.Józefa rozpoczną się najprawdopodobniej latem tego roku.

Katarzyna Krzywda, fot. autor, grafiki: UM w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/