Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Platan z Dobrzycy. Tu powstawała pierwsza polska Konstytucja

Rozłożysty i wysoki, dumnie wita wchodzących na teren posiadłości byłych właścicieli Dobrzycy. Padający na znaczą część trawnika cień przypomina też o jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii. To właśnie w podplewszewskiej Dobrzycy, Augustyn Gorzeński pracował nad Konstytucją 3 maja. A platan klonolistny, o którym mowa na początku, według legendy stał się symbolem tego wyjątkowego dokumentu.

Platan klonolistny, który rośnie tuż przy bramie pałacu w Dobrzycy imponuje rozmiarami. Jest jednym z największych drzew tego gatunku w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy sobie 34 metry średnicy. – Został posadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku- mówi przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy, Kazimierz Balcer- trochę później w parku pojawiły się jeszcze dwa takie drzewa, które niestety nie są już takie okazałe.

Jednak według legendy przeszły do historii. – Platany to symbol m.in. mędrców, filozofów i masonerii. Wieloletni właściciel Dobrzycy, Augustyn Gorzeński był nie tylko dobrym gospodarzem. Angażował się w życie polityczne kraju. Był posłem na Sejm Czteroletni. Brał czynny udział w tworzeniu Konstytucji 3 maja, był jej obrońcom i propagatorem- wyjaśnia Balcer. - Zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w Dobrzycy, m.in. uwłaszczał mieszczan.

A jaka rola w tym platanów? – Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachować – rozmyśla przewodnik po dobrzyckim muzeum. - W czasie kiedy trwały prace nad Konstytucją, właściciel Dobrzycy mieszkał na stałe w Warszawie, ale swoją posiadłość odwiedzał. Być może w cieniu tego pięknego drzewa rozmyślał nad kształtem pierwszej w Europie Konstytucji?

Wiadomo, że po nieudanym wprowadzeniu w życie Konstytucji i rozbiorze Polski, Augustyn wrócił do Dobrzycy i chyba tylko platan, na który spoglądał z okien swego gabinetu, przypominał o minionych wydarzeniach.

Agnieszka Walczak, foto: arch.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/