Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Pogoda nielotna. Szybowcowe mistrzostwa okiem meteorologów

„Nie strzelajcie do posłańców” – żartują, gdy mają do przekazania niepomyślne wieści. Czyli takie, które uziemiają pilotów na kolejny dzień. Meteorolodzy, którzy towarzyszą zawodnikom 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata mają niezwykle trudne zadanie – jak powiedzieć, że przez najbliższe trzy dni pogoda nie pozwoli na rozegranie żadnej konkurencji? A takich dni w trakcie tegorocznych zmagań było naprawdę sporo.

Na lotnisko do Michałkowa przyjechali na długo przed zawodami. Sebastian Szczurtek i Rafał Lokumski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mają za zadanie przygotowanie prognozy pogody dla szybowników – czyli trudnej, skomplikowanej i bardzo dokładnej. Spotykają się z dyrektorem sportowym, który w zależności od przedstawionej mu prognozy ustala zadania na dany dzień konkurencji. A o godzinie 10:00, na odprawie dla pilotów, stają przed 130 zawodnikami i mówią: polecicie albo też nie.

- Na odprawie opisujemy całość pogody, nie tylko to, co dzieje się w najbliższej okolicy. Ze względu na zasięg konkurencji szybowcowych, które latają na odległości kilkuset kilometrów, trzeba sprawdzać wszystko, co może się wydarzyć - mówi Sebastian Szczurtek. - Uwzględniamy wszystkie czynniki, a głównie cumulusy, których tu wszyscy wypatrują - ile, gdzie i jak wysoko. Do tego temperatura, wilgotność i co się będzie z tym razem działo. Przypomina to czasami gotowanie, kiedy do garnka wrzucamy wiele różnych składników, z których wychodzi danie.

Prognozy dla pilotów przygotowują od dawna, choć przyznają, że tu w Michałkowie ranga imprezy jest bez porównania większa. Dziś ich praca to już nie bieganie z termometrem i probierzem wilgotności, a raczej profesjonalne modele pogodowe, które dobrze oddają prognozy. Czasami jednak wystarczy na takich zawodach 10-20 kilometrów różnicy w pogodzie i może być problem ze startem szybowców.

Lokumski i Szczurtek śmieją się, że wybrali sobie niewdzięczną pracę, bo w Polsce wszyscy na pogodzie się znają, podobnie jak na zdrowiu, piłce i polityce. A pytani, czy mają w instytucie szklane kule do przewidywania pogody, zgodnie i z powagą odpowiadają. - Tak, mamy.

Jednak magicznej różdżki nie mają, ponieważ w trakcie 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata udało się wylatać 5 kolejek. – Reszta była nielotna, ale jest szansa, że jutro i w sobotę szybowce wzbiją się w niebo – mówi o prognozach Arleta Zeidler z biura prasowego mistrzostw.

AW, fot. organizator

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/