Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Popatrz pod nogi! W ramach rewitalizacji zaznaczają przebieg dawnych obwarowań. Oryginalnego muru zostało niewiele ZDJĘCIA

Kalisz leżał na wyspie, a jego teren wyznaczało koryto Prosny. Oczywiście średniowieczne miasto było otoczone murami, z których zachował się niewielki odcinek, ale z ciekawymi i niespotykanymi fragmentami. Przebieg obwarowań, które nie istnieją jest za to wyznaczany w ramach rewitalizacji śródmieścia. Trzy takie części już zaznaczono, a przy okazji prac odkryto też ich niewielkie pozostałości.

Były dobrze ukryte. Pod posadzką zabytkowej sali w obecnej siedzibie władz powiatu kaliskiego. Pomieszczenie, w którym przed laty odbywały się posiedzenia Rady Wojewódzkiej długo stało puste, a raczej było magazynem. Niedawno zapadła decyzja, by wnętrze odnowić. W ramach prac przeprowadzono też badania archeologiczne, które przyniosły ciekawe odkrycie.

Poniżej poziomu posadzki odkryto fragmenty dawnych murów gotyckich. Tutaj przed wiekami znajdował się najprawdopodobniej korytarz, a po jego bokach ulokowane były cele klasztorne. Każda cela miała swoje wyjście na klasztorny wirydarz - wyjaśnia Marcin Kopański, Biuro Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. 

Odkryte mury zostały podświetlone i przykryte przezroczystą płytą. W sali będą prezentowane ornaty papieskie ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, więc przy okazji oglądania kolekcji szat zwiedzający będą mogli zobaczyć także mury. Natomiast w trakcie prac remontowych placu wokół starostwa zaznaczono, na wzór gotyckich wiązań cegieł, przebieg nieistniejących już średniowiecznych obwarowań, które wznosiły się w tym miejscu. Podobne dwa fragmenty można znaleźć w ścisłym centrum Kalisza. Pierwszy na ulicy Śródmiejskiej, a kolejny na Piskorzewskiej. Czerwone fragmenty w nowej nawierzchni położono dokładnie nad oryginalnymi murami, których pozostałości znaleziono w czasie prac.

Taki jest plan. Chcemy, by przy wykonywaniu robót na danym odcinku, gdzie można pokazać przebieg murów, był on zaznaczony - zdradza Anna Durlej z Wydziału Rozbudowy i Inwestycji w Urzędu Miasta Kalisza. - W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania aktualizacji dokumentacji projektowej związanej z przebiegiem murów przy liceum Asnyka, gdzie był zamek. Będą tam tablice informacyjne mówiące o tym, z jakiego okresu jest ten mur, jak przebiegał, z jakich elementów się składał.  Tam gdzie to możliwe będą też tablice lub wyznaczony przebieg murów na budynkach. Wszystko w ramach projektu "Kalisz, kurs na rewitalizację". Mają też powstać makiety, które będą pokazywały przebieg murów. Takie są założenia. Natomiast wszystko będzie realizowane w ramach dalszych prac. 

W średniowieczu Kalisz otaczały mury o długości 1600 metrów. Przetrwało zaledwie 500 metrów dawnych obwarowań. Najdłuższy fragment widoczny jest przy kościele św. Mikołaja. Widać, że na przestrzeni lat mur był nadbudowywany.

Od samego dołu widać kamień, czyli ten pierwotny mur, który był budowany w XIII wieku. Przypuszczamy, że jest to też część fortyfikacji wzniesionych przez księcia Henryka Brodatego, których rozbudowę później kontynuował Bolesław Pobożny, nasz książę kaliski. Budowę kaliskich murów obronnych dokończył  król Polski Kazimierz III Wielki - przypomina  Andrzej Matusiak, przewodnik PTTK. - I w tym miejscu widzimy mury dwuczłonowe. Od dołu wspomniany już kamień, a od góry cegłę. I jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że fragment murów obronnych idzie w dół, nie tylko w górę. Dlatego, że poziom miasta Kalisza podniósł się od średniowiecza o ileś metrów. 

Najprawdopodobniej o około 4 metry. Przyglądając się najdłuższemu zachowanemu fragmentowi murów, można zauważyć trzy ceglane wypustki. Jest to pozostałość baszty nadstawnej, niespotykanego elementu średniowiecznych obwarowań miejskich. 

AW, zdjęcia autor, JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/