Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Prognoza pogody pod ręką. Nowa aplikacja IMGW

Prognoza pogody jest trudna do przewidzenia i często sprawdza się tak sobie, jednak większość z nas śledzi przewidywania meteorologów. Między innymi po to, by zaplanować kolejny dzień, naszykować właściwy ubiór i oczywiście przy okazji urlopów. Prognozy śledzimy w mediach, internecie i dzięki aplikacjom. A pierwszą oficjalną apkę stworzył Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Aktualnie dostępna jest w sklepie Google.

IMGW zapewnia, że aplikacja jest łatwa w obsłudze. Dzięki rozbudowanemu menu każdy powinien też znaleźć interesujące go przewidywania na najbliższe godziny, ale też prognozę długoterminową, która jest na bieżąco aktualizowana. - Użytkownicy aplikacji znajdą w niej wyniki wszystkich dostępnych modeli numerycznych, ostrzeżenia, obrazy radarowe i mapę wyładowań atmosferycznych. To najbardziej wiarygodne źródło aktualnej i prognozowanej pogody dla Polski – informuje IMGW. -  Aplikację można personalizować, dostosować ustawienia powiadomień (alertów) z prognozą i ostrzeżeniami. Jest przejrzysta, nowoczesna i łatwa w nawigacji dla każdego. Opracowana została w Instytucie przez zespół informatyków, analityków meteorologii i specjalistów komunikacji. Liderami projektu są Daria Majchrzak i Paweł Kustroń.

Najważniejsze informacje na temat aplikacji:

• Lokalizacja: W aplikacji można wskazać dowolną lokalizację, dla której chcemy poznać prognozę pogody, ale umożliwia też szybki podgląd na skróconą prognozę dla wybranych miejscowości.

• Pogoda. W głównym oknie, w formie horyzontalnego slajdu, prezentowana jest prognoza na najbliższe godziny. W menu istnieje możliwość wybrania modelu pogodowego. Znajduje się tu również uproszczona prognoza na najbliższe dni - jej zakres jest zależny od wybranego modelu. Jeśli dla wybranej lokalizacji obowiązuje właśnie wydane przez IMGW-PIB ostrzeżenie, pokaże się ono w pasku na górze, w kolorze właściwym dla stopnia ostrzeżenia.

• Ostrzeżenia. Znajdują się tu szczegółowo opisane ostrzeżenia: stopień 1 – kolor żółty, stopień 2 – kolor pomarańczowy, stopień 3 – kolor czerwony oraz komunikaty IMGW-PIB wydane dla wybranej aktualnie i ulubionych lokalizacji. Aplikacja umożliwia udostępnienie treści komunikatu poprzez naciśnięcie linku Udostępnij.

• Radary. Podgląd na obrazy radarowe natężenia opadów na terenie Polski. Umożliwia prześledzenie sytuacji pogodowej do 7h wstecz.

• Wyładowania. Podgląd na mapę wyładowań atmosferycznych na terenie Polski. Prezentowane są one w formie ikon w kolorach dopasowanych do natężenia wyładowania. Podgląd umożliwia prześledzenie wyładowań do 7h wstecz.

• Powiadomienia. Aplikacja umożliwia ustawienie powiadomień dla ulubionych lokalizacji. Dostępne są dwa typy powiadomień: Prognoza – zawiera skróconą prognozę na dany dzień takich parametrów jak temperatura minimalna i maksymalna, opad, prędkość wiatru oraz ciśnienie; Ostrzeżenia – aplikacja wysyła komunikat w momencie wydania ostrzeżenia przez IMGW-PIB. Powiadomienia są wysyłane tylko dla lokalizacji dodanych wcześniej do Ulubionych.

• Moje lokalizacje. Lista ulubionych lokalizacji i ostatnio szukane.

• Ustawienia aplikacji. W ustawieniach aplikacji można zmienić: model pogodowy (6 modeli), jednostki wiatru, szybkość odtwarzania animacji na mapie oraz ustawić lokalizację GPS.

Obecnie aplikację mogą ściągnąć użytkownicy systemu Android. Jesienią będzie dostępna dla telefonów z systemem IOS a w następnej kolejności dla użytkownicy systemu Apple.

W czerwcu swoją premierę miał serwis pogodowy IMGW-PIB – meteo.imgw.pl.

AW, IMiGW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/