Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Ranking Forbesa: „nasi” na Liście 100 Najbogatszych Polaków

Pięć nazwisk z naszego regionu, w tym aż trzy w pierwszej dziesiątce - magazyn „Forbes” opublikował najnowszy ranking 100 Najbogatszych Polaków. W 2019 roku miliarderów jest dwa razy więcej niż 11 lat temu!

W porównaniu z 2007 rokiem liczba miliarderów zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 22 do 43. Wśród nich, na wysokiej, 6. pozycji plasuje się Tomasz Biernacki z Krotoszyna, założyciel sieci marketów Dino. W porównaniu z ubiegłym rokiem wartość jego majątku wzrosła o ponad 22 proc. Obecnie, według szacunków Forbesa, wynosi ona ponad 5 mld zł.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: na pozycji 8. Paweł Marchewka z Ostrowa Wielkopolskiego, założyciel firmy Techland, z majątkiem wartym ponad 3,5 mld zł oraz Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie z Kalisza, właściciele m.in. firmy Com.40. Ich majątek magazyn wycenia na ponad 3,1 mld zł.

Na listę powrócił kaliszanin Jan Kolański, twórca giełdowej spółki Colian, którego majątek wyceniany jest na 786 mln zł. W gronie 100 najbogatszych Polaków są też Renata i Tomasz Szukalscy z Kalisza, właściciele firmy Portos produkującej rolety okienne. Ich majątek Forbes szacuje na 640 mln zł.

Listę 100 Najbogatszych Polaków Forbesa otwiera Michał Sołowow, największy polski przemysłowiec i inwestor prywatny za granicą (majątek: 13,3 mld zł), na 2. miejscu znajduje się Zygmunt Solorz, znany przede wszystkim jako twórca telewizji Polsat (majątek: 10,01 mld zł), a na 3. miejscu ex aequo: Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk, którzy po śmierci biznesmena Jana Kulczyk odziedziczyli majątek szacowany dziś na ponad 6,1 mld zł dla każdego z osobna.

Biznesmeni z regionu na liście 100 Najbogatszych Polaków we dług magazynu Forbes:

6. Tomasz Biernacki, majątek: 5095 mln zł (zmiana wartości w procentach: ↑22,04)

Założyciel sieci sklepów Dino to jeden z najszybciej bogacących się przedsiębiorców ostatnich lat. Ponad dekadę temu była to lokalna sieć z 81 placówkami, zlokalizowanymi między Poznaniem i Wrocławiem. Dziś ma 977 placówek i 16,5 tys. pracowników.

W odróżnieniu od swoich głównych konkurentów, portugalskiej Biedronki i niemieckiego Lidla, Biernacki nie rozszerzył działalności na całą Polskę. Skoncentrował się na południu i zachodzie kraju, za to zagęszczał lokalizacje, otwierając sklepy nawet w małych miejscowościach. W efekcie twórca Dino zanotował rzadki na naszej liście skok swojego majątku, zwiększając go w trzy lata z 930 mln zł do ponad 5 mld zł. W zeszłym roku znalazł się na liście najbogatszych ludzi świata amerykańskiego „Forbesa”.

O samym Biernackim oprócz tego, że mieszka w Krotoszynie, gdzie w 1999 roku otworzył pierwszy sklep Dino, wiadomo niewiele, ponieważ unika mediów.

8. Paweł Marchewka, majątek 3,527 mld zł (zmiana wartości w procentach: 0)

Założyciel Techlandu, drugiej po CD Projekcie polskiej firmy produkującej gry wideo. W przeciągu 25 lat stworzył firmę, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek informatycznych na świecie.

Paweł Marchewka zaczynał od handlu grami komputerowymi. Przełomem dla Techlandu było stworzenie wysokobudżetowych gier „Dead Island” i „Dying Light”. Obie stały się światowymi hitami. Od momentu premiery w 2015 r. w „Dying Light” zagrało prawie 15 milionów graczy.

Obecnie firma Marchewki pracuje nad drugą częścią „Dying Light”, której budżet wynosi kilkaset milionów złotych. Na konferencji Microsoftu E3 w Los Angeles tytuł został zapowiedziany wśród największych produkcji tego roku. Do pracy nad nim zatrudniony został Chris Avellone, twórca „Fallouta” i „Star Wars”. Techland wywodzi się z Wrocławia i tu ma swoje największe studio.

10. Bogdan i Elżbieta Kaczmarek, majątek 3,137 mld zł (zmiana wartości w procentach: -8,86↓)

Małżeństwo zbudowało w Nowych Skalmierzycach w woj. wielkopolskim rodzinną grupę kapitałową (razem z Krzysztofem Błaszczykiem, szwagrem Bogdana). Firma jest jednym z największych producentów mebli w Polsce.

Najważniejszym odbiorcą materaców i mebli tapicerowanych wytwarzanych w spółkach Com.40 i Correctjest IKEA. Grupa ma również fabrykę mebli w Danville w USA. Ona także produkuje meble i materace przede wszystkim dla szwedzkiego giganta.

W Polsce Com40 zatrudnia kilka tysięcy pracowników. Przedsiębiorstwo wytwarza około miliona sof rocznie. Grupa stworzyła własną markę meblową – Comforty. Jej meble można kupić w kilku salonach w Polsce. Bogdan Kaczmarek ma poza tym połowę udziałów w spółce Big Star, znanym polskim producencie odzieży dżinsowej, którego sieć sprzedaży w kraju liczy ponad 260 sklepów.

62. Jan Kolański 786 mln zł (zmiana wartości w procentach – powrót)

Twórca giełdowej spółki Colian, producenta słodyczy pod markami Jutrzenka czy Goplana.

Jan Kolański zaczynał w 1990 roku z Ziołopexem, zajmującym się produkcją i sprzedażą przypraw, herbat oraz bakalii. Pierwszy duży sukces biznesowy Kolańscy odnieśli z Ziołopexem na rynku przypraw.

Razem z żoną Kolański jest głównym udziałowcem giełdowego Coliana, stojącego na czele grupy producentów słodyczy, takich jak Goplana, Grześki, Familijne, Jeżyki, oraz przypraw Apetita i oranżady Hellena.

Obecną pozycję na rynku słodyczy zbudował, przejmując kolejne spółki. Najpierw na polskim rynku, gdzie od 2003 do 2013 kupił: Jutrzenkę, Goplanę, Helenę, Kaliszankę i Solidarność. W 2016 roku rozpoczął ekspansję zagraniczną: kupił brytyjską Elizabeth Shaw i irlandzką Lily O’Brien’s.

78. Renata i Tomasz Szukalscy 640 mln zł (zmiana wartości w procentach – 22,14↑)

Małżeństwo jest właścicielem producenta rolet okiennych Portos. Firmę założyli na początku lat 90. w Kaliszu. Dzięki intensywnym inwestycjom Szukalscy stali się jednym z największych graczy na polskim rynku. Sprzedają rolety, bramy rolowane, żaluzje, moskitiery i systemy sterowania. Udziałowcami rodzinnej spółki są również dzieci Szukalskich – Paulina i Piotr.

Pełny ranking TUTAJ.

MIK, źródło: Forbes, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/