Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Remont dworca w Nowych Skalmierzycach pod znakiem zapytania? Potrzeba ponad 30 milionów złotych

Plany remontu dworca w Nowych Skalmierzycach robią wrażenie, ale jak na razie nie ma pieniędzy potrzebnych, by zabytek odzyskał blask. Koszt doprowadzenia obiektu do stanu użyteczności to ponad 30 milionów złotych. Tych gmina nie ma i na razie nie widać szans na pozyskanie funduszy zewnętrznych. Nie ma też wykonawców. Samorząd dysponuje kwotą, za którą ma być wyremontowana frontowa część dachu, ale pierwszy przetarg został unieważniony. Drugi czeka na rozstrzygnięcie.

Wykonawca ma czas do końca listopada, by wyremontować dach. Czy znajdzie się firma, która zrobi to za 1,5 miliona złotych, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo za to, ile potrzeba, by cały obiekt ponownie stał się perełką architektoniczną nie tylko miasta, ale i regionu.

Kosztorys, jakim dysponuje Urząd Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach opiewa na niespełna 31,5 miliona złotych. Do dokumentu dotarł portal infoskalmierzyce.pl, który podkreśla, że samorząd, którego zadłużenie w tym roku wyniesie ponad 19 milionów złotych pieniędzy na remont przejętego od PKP zabytku nie ma.

Jak podaje portal całkowity remont dachu dworca - cześć frontowa, halowa i nawy boczne – to  koszt 4.331.576,82 zł brutto. W tym roku planowane jest wyremontowanie tylko części frontowej za około 1.500.000 zł. Remont obiektu w środku to 24.129.918,59 zł brutto

I na razie nie ma też nadziei na pozyskanie ich z zewnątrz. UMiG w Nowych Skalmierzycach złożył do tej pory trzy wnioski na zdobycie funduszy, które mogłyby pomóc rozpocząć prace remontowe.

29 marca 2018 roku samorząd złożył wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Ten został odrzucony, gmina odwołała się i czeka na decyzję.

Drugi wniosek złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu 30 marca 2018 r. także nie zyskał dotacji. W każdym razie – jak podają infoskalmierzyce - nie ma go na liście wśród tych, które wsparcie otrzymały.
Trzeci wniosek, na  1 000 000 zł, został złożony 21 maja 2018 r. do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Czeka na ocenę.

Gmina obiekt przejęła w 2014 roku. Więcej o planach władz dotyczących jego zagospodarowania pisaliśmy tutaj

AW, infoskalmierzyce.pl, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/