Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Spotkanie z sarnami w Szałem ZDJĘCIA

Takim spotkaniem rozpoczął się dzisiejszy poranek na łąkach w miejscowości Szałe koło Kalisza. Na polankę kilka razy dziennie wychodzą tam sarny i rozpoczynają żerowanie.

Kwiecień to prawdziwie wiosenny miesiąc. Gdzieniegdzie zdarzają się jeszcze przymrozki, ale jest coraz cieplej, dni są już długie, przyroda eksploduje na zielono. Ziemia już odtajała, ale nawet w bardzo ciepłe popołudnia jest chłodna i wilgotna.

W taki kwietniowy poranek łatwo spotkać na przyleśnych łąkach i polanach sarny. Jednak najlepiej obserwować je z bezpiecznej odległości, bo to zwierzęta, których zmysły są bardzo wyostrzone. Są bardzo płochliwe, reagują na najmniejszy i najdelikatniejszy ruch.

Dziś spłoszył je dźwięk migawki aparatu fotograficznego i nie udało się podejść bliżej. Warto wstać bardzo wcześnie rano i na nie po prostu poczekać w miejscu, w którym żerują.

Sarna jest najliczniejszym w Polsce przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Samiec, określany również rogaczem i kozłem, osiąga w kłębie do 90 cm wysokości i waży do 25 kg. Samiczka jest nieznacznie mniejsza. Rodzi od 1 do 3 młodych koźląt. Takie młode kilka dni po urodzeniu nie posiadają żadnego zapachu, dlatego nie wyczuje ich żaden drapieżnik. W razie niebezpieczeństwa matka zostawia samego koźlaka i oddala się od niego. Dlatego należy pamiętać, że jeśli znajdziemy młode koźlę nie należy go ani dotykać, a tym bardziej zabierać ze sobą. Matka z pewnością po niego wróci.

Na pierwszy rzut oka sarny sprawiają wrażenie łagodnych, ale samce bywają agresywne i walczą z innymi męskimi osobnikami o terytorium.

Sarna w lecie potrzebuje około 3 kilogramów pokarmu na dobę. W zimie zjada tylko pędy i cieniutką korę drzew. Do picia wystarcza jej woda z roślin i rosa.  Potrafi biec z prędkością nawet 60 km/h.

Kiedy sarna poczuje zagrożenie, może szczeknąć, wydając głos podobny do psów. Świetnie pływa, myląc tropy i gubiąc pościg podczas ucieczki. Ucieczka jest jedyną bronią, którą dysponuje. Zaniepokojona, podrywa się do skoku i natychmiast uchodzi w popłochu.

Na terenie Polski żyje około 764 tysiące saren. Najliczniejsze siedliska znajdują się na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.

Karolina Bazan, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/