Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Lubosza, Salomon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Strzegł miasta przed zalaniem? Tajemnicze malowidło z kaliskiej świątyni odrestaurowane ZDJĘCIA

Migdałowe oczy i bizantyjska kolorystyka. A do tego monumentalne rozmiary. Odkryty w czasie remontu kościoła franciszkanów wizerunek świętego Krzysztofa przeszedł konserwację i robi piorunujące wrażenie. Jednak nadal nie wiadomo, skąd patron dobrej śmierci wziął się w kaliskiej świątyni, chociaż hipotez jest kilka.

Wszak święty Krzysztof, kojarzony jako patron kierowców, to przed rozwojem komunikacji opiekun podróżników, pielgrzymów, żeglarzy, przewoźników, flisaków i miast położonych nad rzekami. I tutaj zapewne należy szukać odpowiedzi na pytanie. Kalisz, a raczej dawna Kalisia leżała na szlaku wędrówek starożytnych kupców, a przede wszystkim usytuowana była przy odnóżach Prosny. -  Według przekazów święty Krzysztof był malowany na murach przy rzece, na murach obronnych i nasz kościół jest przy rzece. Część naszych zabudowań była przecież  murami obronnymi z czasów fundatorów  - wyjaśnia o. Waldemar Ułanowicz, gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów.

Tymi są błogosławiona Jolenta i jej mąż Bolesław Pobożny, którzy to sprowadzili do Kalisza Jana z Bolonii. Można przypuszczać, że to właśnie franciszkanin z Włoch, gdzie w tamtym czasie powstawało sporo takich malowideł, był jego pomysłodawcą. Nie wiadomo jednak, czy zaprosił do Kalisza artystów z dalekiego kraju, czy instruował lokalnych malarzy. Patrząc na wizerunek świętego Krzysztofa, można przypuszczać, że jest on jednak dziełem obcokrajowców. – Widać w tej postaci bizantyjskie wpływy. Migdałowe oczy i kolorystyka jest właśnie w tej stylistyce – dodaje o. Waldemar Ułanowicz. - Na początku, jak konserwatorzy zdjęli tynk, który był nałożony to Krzysztof nie był tak okazały. Teraz, po konserwacji, przyglądając się partiom, które zostały dobrze zachowane to jest cudo, które wzbogaca kościół franciszkański z 1257 roku, ale też miasto i dokłada cegiełkę do zabytków kultury polskiej.

Wizerunek świętego Krzysztofa odkryty w czasie prac konserwatorskich w kościele franciszkanów datuje się na koniec XIII lub początek XIV wieku. malowidło zajmuje prawie całą ścianę, bo jego wymiary to 16,5 na 4,5 metra.

AW, zdjęcia DS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/