Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Świat miliony lat świetlnych stąd, czyli wiejskie obserwatorium w Parzynowie ZDJĘCIA

Miliony lat świetlnych, inne galaktyki i niewidoczne gołym okiem obiekty w nich zawieszone – można je oglądać w dużych obserwatoriach astronomicznych oraz w niewielkim Parzynowie pod Ostrzeszowem. Od jakiegoś czasu działa tam mobilne obserwatorium, a teraz powstaje kopuła, która umożliwi nie tylko podglądanie Wszechświata, ale także zabawę w astrofotografię. Taką samą, jaką umożliwia Teleskop Hubble’a.

Najpierw rzeczywistość, a później marzenia. Tak zrodziła się miłość do astronomii. Piotr Duczmal, jako dziecko, w niebo spoglądał bardzo często. Jak mówi w latach 60-tych ubiegłego wieku w jego wsi nie było elektryczności, więc obserwowanie gwiazd i planet było nie tylko ułatwione, ale też jedną z ciekawszych rozrywek. Wiedzy na temat tego, co nad nim szukał w "Młodym techniku", który miał dział poświęcony niebu.

Kiedy dorósł postanowił, że to, czego się nauczył przekaże innym. Tak powstało mobilne obserwatorium. – Powstało Stowarzyszenie. Napisaliśmy kilka projektów i dzięki unijnym funduszom kupiliśmy sprzęt – mówi Piotr Duczmal. - Mamy doskonałe teleskopy (Syntę 16", Newtona 10" na EQ8, Newtona 8" na NEQ6 oraz Lunta LS60T do obserwacji Słońca w H-Alpha) i możemy oglądać obiekty nie tylko w naszej galaktyce. Tak naprawdę Droga Mleczna  z punktu wszechświata jest małą drobinką odległą o  100 tysięcy lat świetlnych. Mamy urządzenia, dzięki którym potrafimy spojrzeć dużo dalej np. podziwiać odległą o 2 miliony lat świetlnych Andromedę. Patrzymy w setki milionów lat świetlnych.

Teraz w Parzynowie powstaje kopuła, w której zostanie zamknięty teleskop umożliwiający te obserwacje, ale też robienie zdjęć obiektów oddalonych o miliony lat świetlnych. Obserwatorium buduje firma z Żywca. - Tutaj jest zastosowana pełna automatyka. Mamy dwa rodzaje sterowania z pilota: możliwość otwierania klapy i obrotu kopuły, albo z programu komputerowego. Dzięki temu z kopułą można się skontaktować z np. z domu i obserwować na ekranie komputera to, co dzieje się na niebie – wyjaśnia Jacek Uniwersał, który buduje obserwatorium. – Tutaj faktycznie jest przepiękne, czyste niebo. Robiliśmy próbę i wypadło bardzo dobrze.

W ostatni weekend w Parzyniowie pojawili się naukowcy z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, którzy mówili młodym pasjonatom Kosmosu o zachowaniu obiektów w skrajnych temperaturach, od minus 200 do miliona stopni na plusie oraz m.in. studenci Uniwersytetu Wrocławskiego demonstrujący możliwości stworzonego przez siebie łazika marsjańskiego, który w konkursie w USA zajął drugie miejsce, pokonując konstrukcje wielkich amerykańskich uczelni.

A twórca obserwatorium zachęca, by w okresie jesienno – zimowym szczególnie często spoglądać na niebo. Właśnie teraz widać Oriona z przepiękną mgławicą, a w gwiazdozbiorze Byka plejady, które mienią się kryształkami.  

AW, zdjęcia autor Centrum Wiedzy Nowych Technologii

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/