Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Sznurki i folie, które zagrażają boćkom DRASTYCZNE ZDJĘCIA

Sznurki i folie, które dorosłe bociany znajdują na polach i przynoszą do gniazd jako budulec to śmiertelne zagrożenie dla piskląt. Dlatego od wielu lat Południowowielkopolska Grupa OTOP kontroluje bocianie gniazda, usuwając z nich niebezpieczne fragmenty. Przy okazji obrączkuje młode.

W tym sezonie udało się sprawdzić prawie 100 bocianich gniazd w powiecie ostrowskim. Bocianie siedziby są kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone, a braki w budulcu uzupełniane. Sznurki i folie znajdowane są w większości gniazd. I usuwane Dzięki tegorocznej akcji udało się uratować jednego młodego bociana, który zaplątał się w sznurki przyniesione przez rodziców do gniazda. Inny nie miał tyle szczęścia. - W Odolanowie wycięto sznurki z kompletnie zaplątanego za obie nogi pisklęcia – wygląda, że dojdzie do siebie i dosłownie stanie na własnych nogach. W Sławinie, w gminie Sieroszewice, u pisklęcia na skutek długotrwałego zaciśnięcia sznurka nastąpiła martwica i odpadnięcie kawałka jednej nogi oraz zniekształcenie stawu drugiej, prawdopodobnie z powodu wielokrotnych prób uwolnienia się. Po wyciągnięciu z gniazda ptakiem zaopiekował się Piotr Fałczyński z Ołoboku, który wraz z Moniką Lemiesz przywiózł go następnego ranka do pomagającego bocianom od lat lekarza weterynarii Stanisława Kempy w Ostrowie. Niestety, rany i zwyrodnienie stawu były tak silne, że pisklę nie miało szans, by stać - decyzją lekarza weterynarii musiało zostać uśpione – informuje Paweł Dolata z zespołu Południowowielkopolskiej Grupy OTOP.

Folie nie tylko zagrażają samym ptakom. Zmniejszają przepuszczalność gniazd, spowalniając odpływ wody w czasie deszczy. Przy okazji sprzątania członkowie OTOP obrączkują młode. W tym roku nie ma ich zbyt wielu. Miłośnicy bocianów zaobrączkowali 120 piskląt. - Prawie wszystkie młode boćki w powiecie ostrowskim otrzymały w tym roku po dwie obrączki: aluminiową Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku na lewy skok, a na prawą goleń zieloną, plastikową z dużym napisem do odczytu lornetką lub lunetą z daleka. Zakładanie nowych plastików jest trudniejsze i zajmuje więcej czasu, trzeba je sklejać, ale są znacznie lepiej czytelne w terenie – dodaje Dolata.

Obrączkowane są także pisklęta w powiatach jarocińskim i krotoszyńskim. Kontrola gniazd obywa się dzięki pomocy m.in. Urzędu Gminy Przygodzice czy firmy ENERGA – OPERATOR, które użyczyły podnośniki koszowe.
AW, Południowowielkopolska Grupa OTOP, zdjęcia P. Dolata

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/