Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Alicja, Apoloniusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Trzeciomajowy platan. Pod tym drzewem powstawała Konstytucja

Platan patronuje mędrcom, filozofom i masonom. Według legendy, pod tym rosnącym przy bramie prowadzącej do dobrzyckiego pałacu, powstawał zarys Konstytucji 3 Maja. Aleksander Gorzeński, były właściciel tamtejszych dóbr, był współtwórcą Uchwały Rządowej, której rocznica wprowadzenia przypada właśnie dzisiaj.

Piękny, rozłożysty i wiekowy. Platan witający wszystkich wchodzących na teren parku w Dobrzycy stał się symbolem wprowadzonej 3 maja 1791 roku Konstytucji. Jak mówią mieszkańcy tego niewielkiego miasta Aleksander Gorzeński, właśnie w cieniu drzewa przypisanego mędrcom, filozofom i masonom – czyli ludziom światłym i wykształconym – pracował nad Uchwałą Rządową. - Pierwszy i najbardziej okazały platan został zasadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku. W tym momencie jest jednym z największych platanów w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy 34 metry – mówi Kazimierz Balcer, przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy.   

Platan, jak i cały park, wiosną wyglądają najpiękniej 

Dziś mija rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji regulującej ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Może warto sprawdzić, czy platany rosnące w parku w Dobrzycy dodają siły?

Egzemplarz Konstytucji, której współtwórcą był właściciel Dobrzycy można oglądać na wystawie w pałacu

W sumie rosną tam trzy drzewa tego gatunku. Jednak dwa kolejne zasadzono znacznie później. - Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachowaćdodaje przewodnik.

Aleksander Gorzeński prowadził intensywne życie. Udzielał się politycznie i społecznie. Był też masonem. Wolnomularskie symbole w dobrzyckim majątku można spotkać na każdym kroku. 

Gorzeński nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i tworzeniu Konstytucji, ale przede wszystkim zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w swojej posiadłości, m.in. uwłaszczył mieszczan. Właściciel był też uważany za członka loży masońskiej o czym mają świadczyć symbole znajdujące się w samym pałacu oraz parku.

AW, zdjęcia: autor, archiwum  

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/