Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Trzy filmy stworzone przez młodych kaliszan walczą w Budapeszcie o wygraną WIDEO

Jak opowiedzieć historię społeczności żydowskiej, która sięga 800 lat wstecz? Albo losy wybitnej rzeźbiarki, utalentowanej artystki, uhonorowanej wieloma nagrodami, przyjaciółki Picassa w 5-minutowym filmie? Udało się to uczniom z Kalisza. Ich reportaże walczą w konkursie CENTROPA – międzynarodowej organizacji wspierającą edukację o Holokauście. Konkurencja jest spora, bo filmy nadesłała młodzież z kilku krajów Europy. Gala i ogłoszenie wyników 25 maja w Budapeszcie. Kaliszanie wraz ze swoją opiekunką już są spakowani i czekają na wyjazd.

Wcześniej jednak musieli się napracować. Przy filmach, które zgłosili na konkurs. – Miały one pokazać wybrane aspekty z życia religijnego, społecznego i kulturowego społeczności żydowskich z różnych krajów europejskich.  Filmy miały być realizowane w czterech kategoriach tematycznych – zdradza Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka kaliskiego „Ekonomika”, pod której czujnym okiem powstały obrazy.

Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w kaliskim „Ekonomiku”. Jej dziadek uratował w czasie wojny żydowskie dziecko. Odkąd się o tym dowiedziała, zgłębia kulturą żydowską. Wyjechała nawet na studia do Jerozolimy. A swoja pasją zaraża dzieci i uczniów.  

Z Kalisza do Wiednia, gdzie mieści się siedziba organizacji, wysłano trzy filmy. Ich autorami są uczniowie "Ekonomika" – dwie grupy oraz uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu.

- To Alina nas znalazła, przyciągnęła i zatrzymała swoją niesamowitą osobowością, która utwierdziła nas w przekonaniu, że nasze spotkanie nie było przypadkiem - mówią autorki filmu o znanej rzeźbiarce

Ola Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka z kl. 2d Zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowały film o urodzonej w Kaliszu rzeźbiarce Alinie Szapocznikow. Dziewczyny były wspierane przez Huberta Pietrasiaka z Zespołu Szkół Techniczno - Elektronicznych w Kaliszu. - Kiedy czytaliśmy informacje biograficzne, otwieraliśmy oczy ze zdumienia, że ktoś taki pochodzi z Kalisza. Sławna na całą Europę, a nawet świat rzeźbiarka, utytułowana, honorowana wieloma nagrodami artystka. W jej rodzinnym mieście mało kto o niej słyszał! Poczuliśmy powinność opowiedzenia o niej, przybliżenia jej sylwetki. Mieliśmy spore trudności ze znalezieniem śladów Aliny Szapocznikow w Kaliszu. Nie wiemy, przy której ulicy mieszkała (karty meldunkowe zaginęły w czeluściach Archiwum Państwowego w Kaliszu). Nie mogliśmy odszukać informacji, do jakiej szkoły chodziła. Zdobycie fotokopii aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego graniczyło z cudem, ale udało się – zdradzają dziewczyny.

Znacznie więcej materiałów do wykorzystania mieli Dawid Herc z kl. 2b i Kacper Kasprzak z kl. 2e ZSE, którzy przedstawili w formie wiadomości telewizyjnych losy społeczności żydowskiej w Kaliszu.

800 lat historii w 5 minut? Wystarczy dobry pomysł. Takim okazał się serwis informacyjny. Wideo: YouTube Dawid Herc

Najmłodszymi uczestniczkami konkursu z naszego miasta są 9-letnie bliźniaczki Antonina i Kornelia, prywatnie córki Izabelli, która od kilku lat realizuje w „Ekonomiku” innowację pedagogiczna dotyczącą kultury żydowskiej i historii Żydów polskich. Dziewczyny przygotowały film o losach dziewczynki Jochawet Ninki Bloch. Losach tragicznych, bo rodzina Jochawet zginęła w czasie powstania w getcie warszawskim. A zainspirowała je do tego Hila Marcinkowska, przedstawicielka wrocławskiej gminy żydowskiej w Kaliszu. - Powiedziała, że Kornelka jest podobna do jednej dziewczynki - Jochawed. Jej znajomy z Izraela dał nam zdjęcia rodziny i opowiedział jej historię. To starszy pan mieszkający w Tel Avivie – opowiadają dziewczyny. - Poszłyśmy z mamą do Archiwum Państwowego. Tam odszukałyśmy karty meldunkowe, dowiedziałyśmy się, gdzie mieszkała rodzina Jochewed. Znalazłyśmy też teczkę z dokumentami z sądu – tata Jochawed musiał sądownie ustalić, że jego żona i córka zginęły w czasie wojny. To było bardzo ciekawe. I smutne. Szukałyśmy w starych dokumentach. Okazało się, że nawet pan Flakowicz nie znał szczegółów śmierci cioci i kuzynki. Bardzo się wzruszył.

Antonina i Kornelia przypomniały dramatyczne losy swojej żydowskiej rówieśniczki 

Każdy film ma 5 minut i zgodnie z regulaminem zawiera łącznie przynajmniej 30 fotografii - zarówno współczesnych, jak i archiwalnych. W pracach tłumaczeniowych pomagały nauczycielki jęz. angielskiego: Beata Antczak i Klaudia Klamka z ZSE oraz Marta Chojnacka-Zimny z SP nr 10.

W dowód uznania za ciężką pracę CENTROPA zaprosiła wybranych uczestników konkursu na uroczystą galę wręczenia nagród do Budapesztu. Nie tylko uczestników z Polski, ale także z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry). Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody i ogłoszone wyniki konkursu. Gala odbędzie się 25 maja 2018 r, o godz. 15:00 w Holocaust Memorial Center w Budapeszcie.

Wideo: YouTube Ola Gadzinowska

Uczniowie będą mieli okazję zwiedzić stolicę Węgier, a także wezmą udział w warsztatach w międzynarodowym towarzystwie. Trzymajcie kciuki za kaliszan!!!

AW, Izabella Galuba-Bryja, zdjęcia: materiały konkursowe

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/