Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Urodziny Kalisza. Przypadają 11 czerwca na pamiątkę aktu lokacji nadanego przez Przemysła II

Kalisz świętuje 737. urodziny. Oczywiście metryka naszego miasta jest znacznie starsza, ale to właśnie 11 czerwca 1282 roku książę wielkopolski Przemysł II odnowił akt lokacji Kalisza. Dlatego Święto Miasta przypada właśnie w czerwcu. A skoro to miesiąc urodzin to i atrakcji nie brakuje.

Zawodzie to korzenie naszego miasta. Najstarszego w Polsce, które na mapy świata naniósł Ptolemeusz. A potwierdzenie, że Calisia na Szlaku Bursztynowym była można szukać m.in. w zakupionym przez Bibliotekę Miejską w 2017 roku weneckim wydaniu dzieła tego greckiego geografa. - To dokument potwierdzający antyczną przeszłość naszego miasta, czyli potwierdzenie, że w tym atlasie Klaudiusza Ptolemeusza, w II wieku, Calisia już była naniesiona, czyli musiał to być ważny ośrodek, gród, przejście, skoro ówczesny kartograf uważał za wskazane, żeby Calisia została na mapie uwzględniona - wyjaśnia Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Jest tam na mapie zaznaczona Calisia, są współrzędne geograficzne określające położenie naszego miasta, oczywiście na poziomie ówczesnej wiedzy.

Jednak Zawodzie trawione przez powiedzie i najazdy, nie było miejscem przyjaznym ówczesnym mieszkańcom, dlatego w 1233 roku Henryk Pobożny przeniósł osadę w obecne miejsce. Jego następca Bolesław Pobożny w 1257 roku usankcjonował i zorganizował miasto na wzór europejski.  - W którym muszą być określone instytucje i w którego imieniu działa wójt. I właśnie ten sposób organizacji był wykorzystywany przy już istniejących miastach, ale także przy tworzeniu nowych miast - przypomina  Anna Woźniak z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Kalisza. 

Jednak skąd 11 czerwca? Właśnie tego dnia, ale 1282 roku, akt lokacyjny nadał ponownie i potwierdził wcześniejszy dokument Przemysł II. - Dzieje naszego miasta były bardzo burzliwe i sam oryginał tego potwierdzenia się nie zachował - dodaje Anna Woźniak. - Natomiast w 1877 roku został wydany zbior dokumentów, tzw. Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski i właśnie w tym dokumencie to potwierdzenie przywilejów się znalazło. Dlatego też Rada Miejska w pierwszej kadencji, 22 stycznia 1991 roku, podjęła decyzję, aby 11 czerwca, na pamiątkę potwierdzenia przywileju miasta, stał się świętem Miasta. Dniem, w którym przypominamy i żyjemy naszym miastem, dniem, w którym odwołujemy się do przyszłości, ale też do przeszłości.

Dlatego czerwiec w Kaliszu to miesiąc obfitujący w różnorakie wydarzenia. Świętowanie otwiera nadzwyczajna sesja. Taka odbyła się w miniony piątek. W jej trakcie władze miasta odznaczają osoby zasłużone dla Kalisza.

Oprócz oficjalnych wydarzeń czerwiec to także mnóstwo różnego rodzaju zabaw, mówi Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta. - Dzieje się to wszystko pod chmurką, za darmo. Jest ogólnie dostępne dla całych rodzin. Myślę, że już wielu kaliszan lubi bawić się w ten sposób, lubi tutaj spotykać i integrować i wspólnie przeżywać święto naszego miasta. 

I tak w każdy czerwcowy weekend. Dlatego w atrakcje będzie obfitować także ten najbliższy, zachęca do udziału Iwona Cieślak. - To podsumowanie konkursu wiedzy o regionie Ad Fontes, które odbędzie się w najbliższy piątek. To także święto teatrów ulicznych, a więc 26. festiwal La Strada, która odbędzie się na kortach CKiS i w sercu miasta. Nie zabraknie wydarzeń sportowych adresowanych do miłośników różnych dyscyplin, a więc będą regaty wioślarskie, zawody wędkarskie i kolarskie o Wielką Nagrodę Miasta Kalisza

W kolejny weekend Kalisz zaprasza swoich mieszkańców na Szlak Piastowski. Tydzień później na dwa koncerty: Kayah i operetkową galę, tak by w sezon letni weszli w dobrych humorach.

AW, fot. arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/