Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

W czwartek zobaczymy niezwykłe zjawisko na niebie. Wiemy, o której godzinie będzie widoczne w Kaliszu

W czwartek 10 czerwca, po raz pierwszy od 6 lat, będziemy mieli okazję zobaczyć w Polsce jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w astronomii. Będzie to częściowe zaćmienie Słońca, które rzadko bywa widoczne w naszym kraju. W Kaliszu na publiczną obserwację, której towarzyszyć będą ciekawe opowieści, organizuje Fundacja Karola Malaperta.

Przed nami gorący tydzień nie tylko w pogodzie, ale również w astronomii.

Najbliższe zaćmienie Słońca należy do kategorii zaćmień obrączkowych i jako pełne obrączkowe będzie widoczne jedynie na dalekiej Syberii, w części Grenlandii oraz w niewielkiej części Kanady. W Polsce zaobserwujemy częściowe zjawisko, które do obserwacji wymaga sprzętu odcinającego bezpiecznie zasadniczą większość światła słonecznego – informuje Fundacja Karola Malaperta w Kalisz.

W naszym mieście maksimum zaćmienia nastąpi o 12:47, przesłonięte będzie wówczas 10% tarczy słonecznej. Obserwacja tego zjawiska odbędzie się przy pomniku Marii Konopnickiej u zbiegu ulic Ułańskiej i Nowego Światu. Organizatorzy zapraszają w godzinach 11:48-13:47.

Wolontariusze Fundacji przedstawią historię zaćmień, związek zaćmień Słońca z zaćmieniami Księżyca oraz swoje własne historie związane z wyprawami na zaćmienia Słońca. Przez sprzęt do obserwacji Słońca każdy będzie miał możliwość ujrzenia tego zjawiska w bezpieczny sposób. Przy okazji poszukamy na Słońcu plam, których ilość w ostatnim czasie wzrasta wraz z okresowym wzrostem aktywności naszej dziennej gwiazdy – zapowiada Fundacja Karola Malaperta w Kaliszu.

Wydarzenie potrwa około 2 godzin, a udział w nim jest bezpłatny.

MIK, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/