Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

W tajemniczym lesie… ZDJĘCIA

Las - miejsce, w którym człowiek może odnaleźć spokój, ciszę i ukojenie. I dotyczy to każdej pory roku, niezależnie czy jest słońce czy szaruga. Ale to jesień bez wątpienia jest najlepszym okresem na wypady do leśnych rewirów. Wówczas zbieranie grzybów można połączyć z odpoczynkiem czy nawet odkrywaniem niesamowitych miejsc. My zachęcamy do wędrówki po leśnych obszarach Puszczy Pyzdrskiej.

Las ma magiczną moc. Chodząc wśród drzew, czując łamiące się gałązki pod nogami czy miękką ściółkę leśną ogarnia nas harmonia, napawa spokój. Las daje idealne okoliczności na przemyślenia i oczyszczenie głowy z natłoku myśli. Spacer wśród zieleni to pewnego rodzaju lekarstwo. Obniża poziom stresu, dotlenia nasz organizm, pomaga zdystansować się od problemów.

Warto spontanicznie wybrać się w nieznane nam dotąd miejsce, by odkryć kawałek nowej przestrzeni.  Najciekawsze obszary odkrywa się podczas spontanicznych spacerów, gdzie idzie się po prostu przed siebie, chcąc zobaczyć dokąd zaprowadzi nas dana ścieżka.

Lasy z naszego terenu, które odznaczają się wyjątkowym pięknem to między innymi tereny Puszczy Pyzdrskiej. Naturalna granica obszaru to od północy rzeka Warta, od zachodu – Prosna, od wschodu – Czarna Struga wraz ze zlewnią, od południa – granica lasów na północ od linii: Brudzew, Jarantów, Zbiersk, Mycielin. Zachowany teren wynosi około 17 ha. Do II wojny światowej ten obszar był zamieszkiwany przez różne narodowości i kultury. Zapomniane cmentarze, domy z żelaza, wsie leśne, rzadkie gatunki zwierząt, jak chociażby bocian czarny. To wszystko kryje w sobie Puszcza Pyzdrska, sięgająca swymi południowymi krańcami aż po powiat kaliski… Więcej na jej temat pisaliśmy TUTAJ

Dlatego teraz można natrafić tu na pozostałości cmentarzy czy starych domów. Oprócz tego, do wyjątkowych miejsc można zaliczyć powierzchnie, w których nie widać czynnika ludzkiego – np. naturalnie ukształtowana dróżka czy drzewa, które tworzą niesamowite układy. Często także w środku lasu możemy natrafić na małe zbiorniki wodne czy polany.

Jak wędrować po tajemniczym lesie i się nie zgubić? Najlepsza rada to zostawienie auta w miejscu wyznaczonym do parkowania. A w dalszej kolejności zapisanie swojej lokalizacji w telefonie w aplikacji z mapą. Jest to bardzo pomocne, ponieważ mimo braku sieci i Internetu lokalizacja zawsze się wyświetli. Później można cały czas obserwować, jak daleko znajdujemy się od miejsca, w którym zostawiliśmy auto oraz w którą stronę poruszać się, aby do niego dotrzeć.

Joanna Fengier, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/