Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Wolontariusze z "Ekonomika"

Stają się aniołami, by pomagać chorym, zbierają żywność dla potrzebujących, najmłodszym opowiadają o świątecznych zwyczajach, a tym, którzy nie mogą liczyć na prezenty przekazują upominki - społeczność szkolna kaliskiego „Ekonomika” dzieli się świątecznym nastrojem z potrzebującymi. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i inni pracownicy placówki od lat wychodzą z inicjatywą organizowania pomocy charytatywnej. A pomaganie przybiera różne formy.

Kilkudziesięciu uczniów należących do koła wolontariatu zbierało w kaliskich marketach żywność, która została przekazana  fundacji Bread of Life. Przyłączyli się także do ogólnopolskiej akcji „Caritas "Tak, pomagam!". Zbiórka żywności i środków chemicznych miała miejsce także w szkole. Przez cały grudzień wolontariusze wypełniali „Charytatywne tytki”, które trafiły do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych, samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową. Akcja ta została przeprowadzona przy współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej.

W tym roku po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu przyłączyli się do „Szlachetnej paczki”. W listopadzie wybrali rodzinę i zaczęli zbieranie potrzebnych jej członkom rzeczy.  - Przez trzy tygodnie cała społeczność szkolna przynosiła produkty wymienione przez „naszą rodzinę” – dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników udało się spełnić jej wszystkie życzenia i marzenia. Zgromadziliśmy ponad 160 kg produktów spożywczych (w tym 10 kg słodyczy), ponad 22 litry środków czyszczących, ponad 70 sztuk kosmetyków i artykułów higienicznych oraz ponad 100 sztuk artykułów papierniczych. Nie zabrakło również upominków specjalnych: kosmetyków i biżuterii dla pani Bogumiły, wymarzonych biletów do kina i koca oraz gry dla Andżeliki. Całość dopełniła kartka z życzeniami – mów Ewa Szymczak, która koordynowała akcję „szlachetnej Paczki”. - Pani Bogumiła z wielkiego wzruszenia nie potrafiła wypowiedzieć słowa, a jej córeczka stwierdziła, że od jutra do szkoły zamiast kanapek będzie zabierać słodycze.

Także w tym roku po raz pierwszy ze szkoły wyfrunęły anioły. Najpierw skrzydlaci wolontariusze  z  Samorządu Uczniowskiego zorganizowali loterię, w której nagrodami były ozdoby świąteczne. Był też kiermasz słodkości. Całkowity dochód (700 zł!) został, jak co roku, przekazany dla podopiecznych fundacji Bread of Life podczas Wigilii na Kaliskim Rynku. - Samorząd już od czterech lat przekazuje pieniądze, wspierając w ten sposób chore dzieci i ich rodziców w walczących z chorobami – wyjaśnia Agata Litwicka, która opiekuje się Samorządem Uczniowskim. Magdalena Sztandera, druga z opiekunek dodaje, że uczniowie, odpowiednio przebrani, wzięli także udział w biciu rekordu Guinnesa, który towarzyszył tegorocznej Wigilii na Kaliskiem Rynku. – Było to prawie  czterdziestu aniołów - ekonomistów. Aureole, skrzydła i anielskie szaty pomogło przeobrazić się choć na parę chwil w niebiańskie istoty, dobre humory dopisywały, a chęć dzielenia się dobrem rozgrzewała nawet najbardziej mroźną pogodę. Ekonomiści wykazali się także muzycznym talentem, towarzysząc w występie Mateuszowi Celerowi.

Uczennice z Koła Wolontariatu pracujące dla akcji "Pomoc na czasie" organizowanej przez fundację Bread of Life, wspierały Wigilię na Kaliskim Rynku od strony organizacyjnej - przygotowały puszki na pieniądze, kwestowały, sprzedawały ozdoby świąteczne, pomagały pracownikom fundacji. Wolontariusze sporo czasu poświęcają też najmłodszym. - Od listopada członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu prowadzili zbiórkę prezentów mikołajkowych dla podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej Sióstr Doroteuszek. Uczniowie "Ekonomika" po raz czwarty obdarowali milusińskich  ze świetlicy. W paczkach nie zabrakło zabawek, maskotek, przyborów szkolnych, kosmetyków oraz słodyczy – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka z „Ekonomika”, a równocześnie opiekunka Koła Wolontariatu i Koła Przyjaciół Biblioteki - Członkowie koła nie ograniczyli się tylko do przygotowania mikołajkowych paczek. W uroczysty sposób przekazali prezenty. Dzieci odwiedził wesoły Mikołaj ze swoją świtą śnieżynek i elfów. To było niezwykle wzruszające spotkanie, a dzieci okazywały ogromną radość z podarków. Dziękowały recytując świąteczne wierszyki i śpiewając kolędy - dodaje.

Przyszli ekonomiści celebrują także świąteczne zwyczaje. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki opowiedzieli o nich sześciolatkom z zaprzyjaźnionego przedszkola „Pluszaki”. Przeprowadzili dla dzieci zajęcia czytelnicze, które już od czterech lat są realizowane pod hasłem "Poczytam mi!". Przedszkolaki wysłuchały świątecznych bajek i poznały dawne zwyczaje. Tematem spotkania były tradycje świąteczne. I tym razem tradycji stało się zadość - grupa podzieliła się między zwolenników zupy grzybowej i barszczyku z uszkami.

AW, Izabella Galuba – Bryja, zdjęcia ZSE w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/