Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

"Wybierać się jak sójka za morze" - ptaki znane z powiedzenia kolejny raz postanowiły przezimować w Polsce

„Wybierać się jak sójka za morze” – skąd wzięło się to powiedzenie? Ptak, który jest jego bohaterem, jesienią zachowuje się tak, jakby lada moment chciał odlecieć do ciepłych krajów, a tak naprawdę przemieszcza się jedynie na niewielkie odległości. I właśnie zimą można sójki obserwować. I to w całej krasie. Dowodem są zdjęcia zrobione w niedzielne przedpołudnie na obrzeżach Kalisza.

Kilka ptaków tego gatunku kolejną zimę z rzędu zamieszkuje w okolicach Sulisławic. W poszukiwaniu pożywienia odwiedzają okoliczne ogrody. Jednak zrobienie im zdjęć to nie lada wyzwanie, pisze nasza czytelniczka Ewa. – Ptaki są bardzo czujne i wystarczy niewielki ruch, by odleciały.

Udało się w niedzielne przedpołudnie. Sójka usiadła na dachu budynku gospodarczego Ewy i wyjadała najprawdopodobniej mech lub ukrywające się w nim robaki. Chociaż największym jej przysmakiem są żołędzie. Dlatego najczęściej zamieszkuje lasy dębowe, a leśnicy traktują sójkę jak sprzymierzeńca w rozsiewaniu drzew tego gatunku.

Sójka to średnich rozmiarów ptak z pięknym, kolorowym upierzeniem. Jest najbarwniejszym przedstawicielem ptaków krukowatych w Europie. Kolorem dominującym jest brązowy. Charakterystycznym elementem upierzenia sójki są białe i niebieskie lusterka na bokach skrzydeł. Drugi z kolorów to nie efekt barwnika, ale odpowiedniej struktury piór, w których dochodzi do rozszczepienia wiązek światła i odbicia widma niebieskiego – można przeczytać w atlasie „Ptaki Polski” autorstwa Andrzeja Kruszewicza.

Natura sójki doskonale odzwierciedlają słowa wiersza Jana Brzechwy „Wybierała się sójka za morze, ale wybrać się nie może”. Pierwszy wers na stałe wszedł do języka powszechnego i używany jest w stosunku do osób, które długo przygotowują się do wyjścia lub wyjazdu, by w końcu zostać w domu. Ptaki tego gatunku w okresie jesiennym często tworzą małe luźne stada i wędrują po lasach, co wygląda jak przygotowania do odlotu. W rzeczywistości sójka prowadzi raczej osiadły tryb życia, chociaż zdarza się, że w poszukiwaniu pożywienia potrafi pokonać sporo kilometrów.

AW, zdjęcia Ewa, czytelniczka portalu faktykaliskie.pl

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/