Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Wykopali skarb. Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Kaliszem ZDJĘCIA

Kto i dlaczego zakopał denary w ziemi? Czy tłem był konflikt między braćmi walczącymi o wpływy na tych ziemiach? Tego pewnie się nie dowiemy. Fakt jest taki, że pieniądze odkryte przez archeologów w czasie prac w Słuszkowie w gminie Mycielin (pow. kaliski), zostały nazwane jednym z największych skarbów ostatnich dziesięcioleci. Pierwszą jego część wydobyto przed wojną i już wtedy wzbudziła naukową sensację. Kolejną archeolodzy odkryli przed kilkoma dniami.

Setki, a może tysiące niewielkich monet ukryto w glinianym naczyniu i zakopano w ziemi. Szczęśliwie na tyle głęboko, że wyjęto je w prawie nienaruszonym stanie. – W większości są to popularne denary krzyżowe, datowane na  koniec XI i początek XII wieku – zdradza Adam Kędzierski, archeolog prowadzący prace w Słuszkowie. – Trochę jest monet zachodnioeuropejskich z Danii, z Niemiec, datowanych od początku po połowę XI wieku. W skarpie jest też kilka placków srebra, czyli takich bezkształtnych grudek kruszcu, które były domieszką do skarbów.

Największy taki zbiór znany naukowcom

Obecne znalezisko to druga część skarbu. Pierwszą odkryto w 1935 roku. Wtedy było to ponad 13,5 tysiąca monet i do dziś jest to największy tego typu zbiór znany naukowcom. Zazwyczaj odkopywanych jest kilkaset do kilku tysięcy sztuk monet.

Gdzie dokładnie odkopano tamte - nie wiadomo. Według przekazów był to styk trzech działek, na których już w latach 90. Adam Kędzierski prowadził badania. Jednak wtedy nic nie znalazł. Odkryciu sprzed lat poświęcił doktorat i chęć publikacji pracy sprawiła, że wybrał się do Słuszkowa ponownie. Chciał zrobić zdjęcia i w trakcie dokumentacji fotograficznej dowiedział się od jednego z rolników, że na polach często widać ludzi z wykrywaczami metalu. Potwierdził to wójt gminy Mycielin, dlatego naukowiec napisał projekt zbadania kilku miejsc w Słuszkowie. Wyczucie połączone z wiedzą dały efekt. W trakcie prac wykopano kolejne denary. – Ich datowanie wskazuje, że skarb jest związany z księciem Zbigniewem – snuje przypuszczenia archeolog Polskiej Akademii Nauk. – W 1106 roku toczył on wojnę z bratem Bolesławem Krzywoustym. W swoich kronikach Gall Anonim zanotował, że broniony przez stronników Zbigniewa Kalisz został zdobyty przez ludzi Krzywoustego. Można założyć, że na przykład skarbiec królewski został przeniesiony. W Niemczech są źródła, z których można się dowiedzieć, że istniały dwory tymczasowe i być może książę Zbigniew miał tam taki dwór w Słuszkowie i w czasie wojennej zawieruchy przewiózł tam część swojego skarbca. Może też być inna historia tych pieniędzy – dodaje.

Kto je tam zakopał?

Być może skarb należały do bogatego dworzanina. Wiadomo, że w Słuszkowie do wojny był dwór, więc możliwe, że jego początki sięgają czasów, z których pochodzi skarb. W tym momencie na takie pytania odpowiedzi nie ma.

Znalezisko zasili narodowe zbiory, podobnie jak pierwsza jego część.

AW, zdjęcia Adam Kędzierski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/