Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Wzory Puszczy Pyzdrskiej ozdobiły przystanki autobusowe. Fauna i flora krainy wabikiem dla rowerzystów

Są wzory łowickie, kurpiowskie, kaszubskie. Swoje od niedawna ma również Puszcza Pyzdrska, która obejmuje trzynaście gmin i pięć powiatów – w tym kaliski. Motywy z charakterystycznymi dla tej krainy roślinami i zwierzętami, ozdobiły przystanki autobusowe w kilku miejscowościach. Malowanie wzorów na wiatach to część nowego projektu Lokalnej Grupy Działania Puszcza Pyzdrska, który oprócz promocji wzornictwa inspirowanego tym obszarem będzie zachęcać do jego aktywnego – rowerowego poznawania.

I to główny jego cel. LOK Puszcza Pyzdrska, w porozumieniu z kilkoma najbardziej zaangażowanymi w promocję krainy gminami oraz nadleśnictwami Kalisz i Grodziec, stworzyła mapę leśnych traktów, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez miłośników turystyki rowerowej. – W sumie to 400 kilometrów leśnych dróg pożarowych, które sąd dobrze oznaczone, ale o przebiegu, których nikt do tej pory nie informował – wyjaśnia Przemysław Kowalski z LOT Puszcza Pyzdrska, który jest pomysłodawcą stworzenia schematu tras rowerowych biegnących przez kilkanaście gmin wschodniej Wielkopolski.

Wabikiem, który zachęci rowerzystów, by penetrować te przestrzenie będą kolorowe przystanki… autobusowe. W czterech gminach: Blizanów, Ceków Kolonia, Chocz i Pyzdry leżących w granicach Puszczy wiaty przyozdobiły wzory inspirowane fauną i florą historyczno – geograficznej krainy oraz mapy rowerowych traktów przez nią biegnących. Same wzorniki przed dwoma laty opracowała doktor Marta Flisykowska związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Zrobiła to na zlecenie LOT Puszcza Pyzdrska. – Daliśmy impuls do opracowania takich wzorów. Ich autorka jeździła po wielu miejscowościach, pracowała w terenie – zdradza Przemysław Kowalski. –  I zaproponowała wzory, do których inspiracją były rośliny oraz zwierzęta typowe dla naszego regiony a my wybraliśmy kilkanaście, które są charakterystyczne dla Puszczy, ale równocześnie pozwalają wyróżnić je od obszarów przyległych.

Wzorniki można pobrać ze strony LOT Puszcza Pyzdrska. I oczywiście podziwiać na 18 przystankach czterech gmin, które postanowiły w ten sposób ozdobić miejsca oczekiwania na przyjazd autobusów i włączyć się w promocję leśnych tras rowerowych biegnących przez ich obszar. W gminie Blizanów są to dwa przystanki w Jankowie Pierwszym i tyle samo w Jankowie Drugim. A o tym, że powstanie na nich mural radni zdecydowali w czerwcu. Każdy z samorządów sam wybierał wzory, które umieści na wiatach.

„Rowerem po Puszczy Pyzdrskiej” to projekt, który kwotą prawie 29 tysięcy dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Kolejne 11 tysięcy dołożyły gminy – te same, które zdecydowały się na wymalowanie w pyzdrskie wzory przystanków i umieszczenie na swoim terenie tablic informacyjnych o leśnych szlakach dla jednośladów.

W tym roku także Lokalna Organizacja Turystyczna Puszcza Pyzdrska wyda drugą edycję mapy turystycznej po tej krainie. Zostaną tam uwzględnione właśnie leśne trakty, które zostały przeznaczone do rowerowej turystyki.

AW, zdjęcia GBP w Blizanowie

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/