Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Zabrał młodzież w podróż w kosmos ZDJĘCIA

Czy zastanawialiście się, co w danej chwili dzieje się w kosmosie? Czy wiecie, czym właściwie jest kometa i czy zwykły człowiek może zobaczyć najodleglejsze obiekty znajdujące się na nieboskłonie? Na te wszystkie pytania odpowiadał uczniom kaliskich szkół znany z programów telewizyjnych popularyzator astronomii – Karol Wójcicki. W piątek pracownik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik wygłosił wykład w auli kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. W ten sposób odwdzięczył się Niepublicznemu Gimnazjum „Edukator”, które wsparło Wójcickiego, gdy ten potrzebował pieniędzy na nowy sprzęt do obserwacji i rejestracji tego, co dzieje się na niebie.

Pasja nie zna granic

Kosmos jest tajemniczy, ale jest też do odkrycia. Czasami wystarczy lornetka lub nasze oko. Niekiedy ciekawe zjawiska można obserwować z własnego balkonu, a czasami, żeby zobaczyć coś wyjątkowego trzeba przemierzyć tysiące kilometrów. - Ja na swojej liście mam chyba z trzy perełki, z czego jedną obserwowałem akurat z mojego balkonu, bo to jest jedna z komet. Dwie pozostałe to rzeczy wymagające podróży - mówi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii . - To przede wszystkim całkowite zaćmienie Słońca, które obserwowałem w 2008 roku na Syberii i ponownie próbowałem rok później w Chinach, ale już pod burzowymi chmurami. A druga to przepiękna zorza polarna sprzed kilku miesięcy - z grudnia, zza Koła Podbiegunowego w Norwegii.  

Wsparcie od „Edukatora”

Od pewnego czasu Karol Wójcicki tym, co zobaczył dzieli się z innymi. A to za pomocą pionierskiego projektu „Z głową w gwiazdach LIVE” na Youtubie. Niestety, sprzęt, przy pomocy którego realizował najciekawsze transmisje, nie był jego własnością. Dlatego miłośnik astronomii poprosił o wsparcie innych amatorów kosmicznych obserwacji. Pomogło między innymi Niepubliczne Gimnazjum KSO „Edukator”. - Dowiedzieliśmy się, że te jego audycje zaczynają mieć problem z łącznością. Pan Wójcicki miał wspaniały sprzęt optyczny, który musiał oddać. Rzucił hasło: „pomóżcie, zbieramy na nowy” no i nasze gimnazjum pomogło jak mogło. Dorzuciliśmy swoją cegiełkę – mówi Ewa Węgier-Szewczyk, wiceprezes Kaliskiego Stowarzyszenia Oświatowego "Edukator".

O kosmosie inaczej

Karol Wójcicki postanowił odwdzięczyć się uczniom „Edukatora” i wygłosić wykład o kometach dla nich i ich starszych kolegów z III Liceum Ogólnokształcącego. A jak twierdzi młodzież to co dzieje się na niebie bardzo ich interesuje. - Często jak są jakieś większe wydarzenia, to siedzę sobie w nocy i obserwuję niebo. Zazwyczaj jak jest ciepło – mówi Julia Pęcherz, uczennica” Edukatora”. - Pojęcie astronomii i kosmosu budzi w nas ogromne zainteresowanie, jednak nasza wiedza na ten temat jest dość ograniczona, ponieważ nie spotykamy się z nią w takiej szkolnej rutynie – dodaje jej szkolna koleżanka Julia Bartczak.

W piątek Karol Wójcicki zachęcał młodzież, żeby spojrzała w niebo 9 maja. Wtedy czeka nas najważniejsze zjawisko astronomiczne całego roku, czyli przejście planety Merkury przed tarczą Słońca.  Takiego zjawiska w Polsce nie mogliśmy oglądać od 13 lat.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/