Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Zasadź drzewo z okazji jego święta. Klub Gaja zachęca do udziału w 17. edycji akcji

„Drzewa dla klimatu” – takie hasło ma tegoroczna edycja Święta Drzewa. Klub Gaja, czyli organizator, w tym roku chce zachęcić Polki i Polaków do sadzenia drzew i ich ochrony w celu łagodzenia skutków zmian klimatu oraz utraty różnorodności biologicznej. Wspólnie, przez lata trwania akcji, posadzono już blisko 900 tysięcy drzew!

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego powinniśmy sadzić, pielęgnować i chronić drzewa, a także krzewy. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim. Zgłoś swój udział w tegorocznym Święcie Drzewa – Formularz zgłoszeniowy. Wszyscy otrzymają broszurę i plakat „Drzewa dla klimatu”. - Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu  – podkreśla Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje: – Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Już dziś, bez szkody dla produkcji żywności, moglibyśmy zalesić około 900 milionów hektarów, co pozwoliłoby na zmagazynowanie w biomasie około 200 miliardów ton węgla, obniżenie jego ilości w atmosferze o około 25%. Umożliwiłoby to osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego – powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi na poziomie poniżej 1,5o C.

Inauguracja tegorocznej 17. edycji Święta Drzewa tradycyjnie odbędzie się 10 października w Warszawie. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi drzewa owocowe oraz wiśnie japońskie przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w poprzedniej, 16. edycji Święta Drzewa.

Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane m.in. przez przedszkola, szkoły, uniwersytety, urzędy miast i gmin, organizacje czy firmy. Organizator zachęca do rejestrowania posadzonych drzew i krzewów w liczniku drzew na stronie www.swietodrzewa.pl ., na którym jest już 900 tysięcy drzew a celem jest milion!

Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Jolanta Migdał podpowiada, że można szukać drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Od początku, partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa.

Świętu towarzyszą konkursy, w których mogą wziąć udział, zarówno osoby indywidualne jak i placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy.

Czarodziejskie Drzewo – zostanie nagrodzona największa ilość posadzonych drzew, najszersza współpraca oraz za kreatywność działań. Na sprawozdania z przeprowadzonych działań organizator czeka do 30 listopada 2019. Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>

Drzewo Roku – to poszukiwania drzewa z historią, która scala lokalną społeczność oraz pobudza wyobraźnię. Na zgłoszenia drzew Klub Gaja czeka do 30 listopada 2019. Zgłoś drzewo do konkursu >>>

Zbieraj makulaturę, ratuj konie – nagradzana jest największa ilość zebranej makulatury, współpraca i zaangażowanie największej ilości uczestników oraz  najciekawsze przeprowadzone działania. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 30 czerwca 2020. Uczestnicy, którzy zgłoszą się do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” otrzymają plakaty i ulotki. Zgłoś swój udział w akcji >>>

Więcej informacji  na www.swietodrzewa.pl

RED, fot. Karolina Bazan

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/