Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Zimny kwartet dał o sobie znać z przytupem - Pankracy, Serwacy, Bonifacy i Zofia. Przynieśli zmianę pogody

Połowa maja – choćby początek i koniec były słoneczne i ciepłe – zazwyczaj przynosi załamanie pogody. A przynajmniej noce z niską temperaturą, a często i przymrozkami. Wszystko za sprawą Trzech Ogrodników i Zimnej Zośki. I takie będą najbliższe dni kiedy, bo nad naszym krajem pojawił się aktywny front niżowy, który przyniesie oziębienie. Chociaż najgorsze już za nami.

Słoneczny od rana poniedziałek nie zwiastował tego, co przyniesie wieczór i noc. Powietrze było ciężkie i można było spodziewać się burz, ale w połowie maja może zdarzyć się wszystko. Trzej ogrodnicy uderzyli ze wzmożoną siłą. Nie tylko spadła temperatura i to miejscami nawet poniżej zera, ale wiało i lało. Momentami padał też śnieg. Kolejne dni tak dramatyczne nie będą, ale też raczej nie będzie to pogoda jaką chcielibyśmy mieć w połowie maja i rozkwicie wiosny. Będzie i słońce i deszcz, ale przede wszystkim będzie zimno. 

Synoptycy wyjaśniają to, co przez wieki obserwowali nasi przodkowie. Zimny front o tej porze roku jest zjawiskiem charakterystycznym dla naszej części Europy. Nie tylko specyficznym, ale i cyklicznym. Najczęściej w połowie maja przychodzi załamanie pogody. Jeśli nie w ciągu dnia to noce bywają zimne, a nawet z lekkim mrozem, co przede wszystkim ma znaczenie dla osób uprawiających warzywa i owoce.

Wszystko zbiega się z imieninami męskiego trio: Pankracego, Serwacego i Bonifacego, do których na koniec dołącza Zofia – w niektórych regionach Polski Izydor. W kulturze ludowej – na podstawie obserwacji przyrody, czas ich panowania uznawany był za ostatnie podrygi zimy, które objawiały się właśnie przymrozkami. Pogodowe szaleństwa utrwalił się w wielu powiedzeniach i przysłowiach poświęconych świętym patronującym dniom między 12. a 15. maja:

Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy;

Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją

Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.

A co łączy patronów tego tygodnia? Oprócz tego, że są świętymi i kalendarz liturgiczny wspomina ich właśnie w tym samym czasie to nic więcej. Wspomniane osoby nawet się nie znały. Trudno też znaleźć w ich biografii związków z ogrodnictwem. Pankracy żył w III wieku i zginął śmiercią męczeńską w Rzymie 12 maja 304 r. Jego zwłoki zostały rzucone psom na pożarcie. Ciało świętego zostało pochowane w katakumbach przy Via Aurelia. Pankracy jest patronem przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej oraz opiekunem młodych kwiatów i roślin.

Żyjący kilkadziesiąt lat później Serwacy wsławił się jako biskupem Tongresu, miasta w dzisiejszej Belgii, gdzie wybudował kościół ku czci Najświętszej Marii Panny.  Także miał zginąć śmiercią męczeńską 13 maja 384 roku. Patronuje osobom cierpiącym na reumatyzm, gorączkę. Jest patronem urodzaju i orędownikiem w czasie przymrozków.

Bonifacy jest jedynym z tych trzech świętych, którego ciało znajdują się w Polsce. Można je zobaczyć w kościele bernardynów w Warszawie, gdzie 14 maja obchodzony jest odpust ku czci tego świętego. Także Bonifacy zginął śmiercią męczeńską. Jak głosi legenda najpierw był torturowany, później ścięty i utopiony. Wszystko dlatego, że publicznie przyznał się do przyjęcia chrztu. Datę jego śmierci przyjmuje się na 14 maja 305 r. Jest patronem klasztoru św. Bonifacego i Aleksego na Awentynie w Rzymie, patronem kawalerów oraz ludzi nawróconych.

Ostatnia w zestawieniu jest święta Zofia, która patronuje matkom i wdowom. Wzywana jest także kiedy późne przymrozki wyrządzą szkody. Trzy córki Zofii zostały stracone na jej oczach, ponieważ żyjąca w II wieku w Rzymie kobieta nie chciała złożyć ofiary bogini Dianie. Tortury nie złamały kobiety, ale ta z rozpaczy zmarła na ich grobie.

Wiedzę ludową potwierdziły obserwacje prowadzone przez sto lat w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z analiz wynika, że w tym czasie ochłodzenie spowodowane curkulacją mas powietrza dotyczy, aż 95 lat.  W dziewięciu latach dobowe wahania temperatur wynosiły nawet 10 stopni Celsjusza. Najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%.

AW, zdjęcie autor, Karolina Bazan

 

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/