Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Zootechnika - czym jest? I na czym polega?

Kochasz pracę ze zwierzętami? Starasz się zapewnić im jak najlepsze warunki do życia? Marzysz o założeniu własnej fermy lub własnego gospodarstwa hodowlanego? W takim przypadku powinieneś zapoznać się z zasadami zootechniki. To właśnie zgłębianie tajników tej dziedziny pozwoli Ci prawidłowo zadbać o dobrostan zwierząt i wprowadzić optymalne rozwiązania w Twoim gospodarstwie lub w instytucjach, w których znajdziesz zatrudnienie. A trzeba podkreślić, że zootechnika daje na rynku pracy całkiem sporo możliwości. Sprawdź co warto wiedzieć o zootechnice.

Zootechnika, czyli co?

Kiedy myślimy o dziedzinie związanej z opieką nad zwierzętami, natychmiast na myśl przychodzi nam weterynaria. Tymczasem weterynarz wkracza do działania dopiero wówczas, gdy u zwierząt wystąpią różnego rodzaju schorzenia, bóle, choroby i inne dolegliwości. Sztuką jest jednak nie dopuścić do zaistnienia takich sytuacji. Działa tu podobna zasada jak w przypadku ludzi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie nad tym ma czuwać zootechnik. Do jego zadań należy m.in.: prawidłowe prowadzenie gospodarstwa, chów zwierząt gospodarskich i futerkowych, dobieranie pasz i suplementów, konserwacja pasz, uprawa roślin, czuwanie nad biologią rozrodu, dbałość o dobrostan zwierząt, organizacja pracy w gospodarstwie, znajomość prawa działalności gospodarczej, obrót towarami pochodzenia zwierzęcego, a nawet znajomość podstaw marketingu i ekonomii, tak niezbędnych w procesie sprzedaży towarów i zarządzania przedsiębiorstwem hodowlanym. Zakres obowiązków zootechnika jest więc bardzo szeroki, a powyższa lista wcale nie wyczerpuje tematu. W zależności od specjalności, zootechnika może bowiem obejmować dodatkowe zagadnienia, chociażby związane z: gospodarką rybacko-wędkarską, z hodowlą koni na potrzeby sportu, turystyki, rekreacji i hipoterapii, z hodowlą zwierząt egzotycznych i z prewencją weterynaryjną.

Narzędzia w pracy zootechnika

Prowadzenie gospodarstwa lub innego rodzaju praca ze zwierzętami, wymaga stosowania wielu specjalistycznych narzędzi. To bardzo ważny aspekt działalności zootechnika. Znajomość zasad ich użytkowania to jedno, ale trzeba zwrócić także uwagę na jakość wykonania narzędzi i akcesoriów. Muszą być przecież solidne i bezpieczne dla zwierząt oraz dla osób je obsługujących. Dobrej jakości narzędzia i sprzęty zootechniczne znajdziesz chociażby w sklepie: www.lewmik.pl. A czym dokładnie posługuje się w swojej pracy zootechnik? Musi wiedzieć w jaki sposób używać wycielaczy i innych urządzeń porodowych, poganiaczy, sprzętów udojowych, jak zakładać uwiązy i kantary, jak stosować poskromy, jak zakładać pułapki na szkodniki, aż wreszcie w jaki sposób obchodzić się z narzędziami służącymi do pielęgnacji sierści, skóry, kopyt i racic. Oczywiście na wyposażeniu gospodarstwa powinny znaleźć się także poidła, karmidła, akcesoria do znakowania zwierząt czy transportery. Przeszukiwanie specjalistycznych sklepów, niekiedy oddalonych o wiele kilometrów od gospodarstwa, bywa bardzo czasochłonne, dlatego najlepiej zamówić wszystkie potrzebne narzędzia za pomocą kilku kliknięć w sklepie internetowym, np. na stronie: https://www.lewmik.pl/kategoria/zootechnika. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy.

Czy tylko gospodarstwo?

Jeśli zdecydowałeś się na studia zootechniczne, ale nie chcesz zakładać własnego gospodarstwa, czeka na Ciebie kilka innych możliwości. Zakres wiedzy zootechnika jest bardzo szeroki, więc i ofert zatrudnienia jest całkiem sporo. Możesz pracować chociażby w przedsiębiorstwach agroturystycznych, w firmach produkujących pasze i żywność dla zwierząt, w placówkach badawczych i naukowych, w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, w szkolnictwie rolniczym czy w ośrodkach doradztwa rolniczego i redakcjach czasopism specjalistycznych.

Dla kogo jest zootechnika?

Jeśli nie lubisz zwierząt, a jedynie liczysz na szybkie znalezienie pracy, lepiej odpuścić sobie ten zawód. Praca przy zwierzętach wcale nie jest łatwa, wręcz przeciwnie, wymaga dużo cierpliwości, wytrwałości, refleksu, sprawności fizycznej, a przede wszystkim pasji i zamiłowania. Ta praca może być też zbyt uciążliwa dla osób uczulonych na sierść i składniki pasz.

Zootechnika to idealny zawód dla wszystkich, którzy uwielbiają zwierzęta. Ten kierunek zapewnia także dużo możliwości zatrudnienia. Jeżeli jednak nie możesz podjąć studiów, ale prowadzisz lub chcesz prowadzić własne gospodarstwo, również warto zaglądać do podręczników i innego rodzaju materiałów zawierających informacje na temat zootechniki. Dzięki temu lepiej zorganizujesz pracę i zadbasz o zwierzęta.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/