Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

18-latek zamówił przez internet prawie 10 tysięcy złotych w fałszywych banknotach

Zamówił przez internet fałszywe pieniądze i chciał nimi zapłacić za odbiór przesyłki. Jednak w ostatniej chwili zrezygnował z przyjęcia paczki i dzięki temu uniknie surowszej kary. 18-latek z Ostrowa Wielkopolskiego i tak odpowie jednak przed sądem. Zarzucane mu przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

18-letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego postanowił w łatwy i szybki sposób dorobić się większej gotówki. Przez internet zamówił fałszywe pieniądze - 113 sztuk banknotów o nominałach  50 i 100 złotych, w sumie prawie 10 tysięcy złotych.

Przesyłka przyszła do jednego z ostrowskich oddziałów pocztowych, a zamawiający miał za nią zapłacić przy odbiorze. – Chciał zapłacić pieniędzmi, które zamówił – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Na poczcie otworzył paczkę, zapoznał się z jej zawartością i odstąpił od jej przyjęcia.

Mimo to wpadł w ręce policji, bo organy ścigania namierzyły serwer, przez który zamawiane były banknoty. Gdyby chłopak je podjął, mogłoby mu grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jednak sam fakt zamówienia fałszywych pieniędzy, czyli przygotowywanie się do puszczenia ich w obieg to także przestępstwo, zagrożone karą do 5 lat więzienia. 18-latek zaproponował, że dobrowolnie podda się karze, a prokurator wniosek poparł.

Decyzja należy teraz do sądu. Jeśli ten wyrazi zgodę to kara dla ostrowianina będzie dość łagodna: 8 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata i 2 tysiące złotych grzywny.

Zgodnie z polskim prawem fałszowanie pieniędzy podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. Kto puszcza w obieg sfałszowane środki płatnicze, w takim celu przyjmuje je, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga w ich zbyciu lub ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ten kto czyni przygotowania do popełnienia fałszowania pieniędzy i wprowadzenia ich w obieg podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

AW, MIK, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/