Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 październik 2021 Godzina:
imieniny: Juda (Judasz), Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Celebrytka oskarżona o pranie brudnych pieniędzy. Sprawa znanej modelki i prezenterki toczy się przed kaliskim sądem

Przed kaliskim sądem toczy się proces w sprawie grupy przestępczej, która miała wyłudzić 58 mln zł. W proceder zwany karuzelą podatkową ma być zamieszana m.in. znana modelka i prezenterka telewizyjna, była Miss Polonia z 2011 r. Marcelina Z. Celebrytka ani razu nie pojawiła się na procesie, choć jej zarzuty są bardzo poważne. Kobieta jest oskarżona m.in. o oszustwa skarbowe, pranie brudnych pieniędzy i fałszerstwo faktur.  

Proces osób, które razem z prezenterką odpowiadają za wyłudzenia, ruszył w marcu br. Wtedy celebrytka nie pojawiła się w sądzie. Nie stawiła się również po wznowieniu posiedzeń, które zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa. - Nie bierze udziału w toczącym się postępowaniu przed sądem, nie była przesłuchiwana w sądzie – potwierdza sędzia Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu. – Oskarżona, na etapie postępowania przygotowawczego, przyznała się do dwóch czynów. Nie przyznała się do zarzutu prania brudnych pieniędzy.

A ten zarzut zagrożony jest najwyższą karą. Jeśli sąd uzna, że celebrytka jest winna, może ją skazać nawet na 10 lat pozbawienia wolności. Tyle samo grozi pozostałym 17 osobom, które w 2019 roku usłyszały zarzuty. Wśród nich, obok Marcelizny Z., są osoby narodowości polskiej, ale też ukraińskiej, litewskiej i białoruskiej, które działały na terenie naszego kraju, ale także Litwy i Czech.

Na czym polegał proceder?

Jak informuje prokuratura, członkowie grupy przestępczej wytwarzali i przesyłali drogą elektroniczną fikcyjne faktury VAT oraz tworzyli historię komunikacji elektronicznej pomiędzy podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder. W ten sposób stwarzali pozory autentycznej współpracy handlowej.

Grupa miała wyłudzić 58 mln zł. - "Karuzela vatowska" obejmowała produkty: kawa, napój energetyczny, złota biżuteria – dodaje sędzia Edyta Janiszewska.

Marcelina Z. zaprzecza zarzutom

Część oskarżonych twierdzi, że została wmanewrowana w przestępczy proceder przez osoby, które go wymyśliły i dodatkowo odpowiadają za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.  Podobne stanowisko przyjęła celebrytka, która odniosła się do zarzutów w mediach ogólnopolskich. Kobieta tłumaczy, że została oszukana przez kontrahenta, który wziął pieniądze za produkty modowe, których nie dostarczył, a dokumenty związane z tą transakcją znalazły się w jej księgach rachunkowych i deklaracjach podatkowych.

Proces toczy się przy wzmożonych środkach ostrożności. W trakcie rozpraw na sali sądowej obecni są policjanci z bronią.

AW, MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/