Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Czy doszło do narażenia życia i zdrowia? Prokuratura bada sytuację w kaliskim Domu Pomocy Społecznej

Kaliski Dom Pomocy Społecznej pod lupą prokuratury. Chodzi o możliwość narażenia na utratę życia i zdrowia podopiecznych placówki poprzez brak izolacji osób zakażonych koronawirusem od zdrowych. Dochodzenie wszczęto z urzędu, po doniesieniach medialnych o sytuacji, jaka w DPS-ie miała miejsce w połowie miesiąca. Na razie toczy w się w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom, a przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat więzienia.

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej zamknięto 9 kwietnia br., po wykryciu koronawirusa  u dwóch pracowników placówki. Kwarantannie w budynku poddano około 200 osób, w tym blisko 180 pensjonariuszy.

Dopiero 13 kwietnia poddano testom wszystkie osoby przebywające w budynku. Covid-19 potwierdzono u 47 osób – 28 mieszkańców i 19 pracowników. Ci ostatni, decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, musieli placówkę opuścić i leczenie kontynuować w swoich domach. Ich odejście oznaczało okrojenie kadry do minimum i pozostawienie prawie 170 pensjonariuszy – najczęściej w podeszłym wieku i ciężko chorych – pod opieką 30 osób, którym z dnia na dzień zaczęło brakować sił i które zaczęły błagać nie tylko o środki ochrony osobistej, ale przede wszystkim o wsparcie kadrowe.

15 kwietnia do DPS-u weszli strażacy, którzy pomogli odseparować chorych pensjonariuszy od zdrowych. To jednak nie polepszyło sytuacji, która z godziny na godzinę stawała się coraz trudniejsza. Dlatego w miniony piątek zapadła decyzja o przewiezieniu 28 zakażonych mieszkańców do szpitala w Poznaniu. Cała operacja, wspierana przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, relacjonowana była przez lokalne i ogólnokrajowe media, a przekaz był na tyle dramatyczny, że sytuacją przy Winiarskiej zainteresowała się prokuratura, która wszczęła śledztwo z urzędu. – Dotyczące ewentualnego sprowadzenia w okresie od 9 kwietnia do chwili obecnej niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia co najmniej 181 osób w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Chodzi o spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej w postaci wirusa Covid-19 - wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

A takie niebezpieczeństwo miał wywołać brak odizolowania osób chorych od zdrowych, przebywających w placówce. Aktualnie analizowane są dokumenty związane z pracą DPS-u w ostatnich tygodniach oraz kolejnymi decyzjami, jakie zapadały w związku z wykrywaniem kolejnych zakażeń. Nikt nie usłyszał zarzutów, śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek.

Od czasy wykrycia koronawirusa w domu przy Winiarskiej, zmarło 7 podopiecznych tej placówki WIĘCEJ.

AW, fot. WOT

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/