Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Fortuny przestępców pod lupą prokuratorów

Zdarza się, że majątek zdobyty w nielegalny sposób przestępcy zapisują najbliższym, licząc, że kiedy wpadną w ręce wymiaru sprawiedliwości nie zostanie im zabrany. Jednak coraz częściej prokuratura stosuje konfiskatę rozszerzoną. A to oznacza, że gotówka, luksusowe auto czy nieruchomość ofiarowana żonie lub dzieciom podejrzanego, również przechodzi na rzecz Skarbu Państwa i wykorzystywana jest jako forma rekompensaty wobec osób poszkodowanych. W 2019 roku prokuratorzy w okręgu ostrowskim, pod który podlega także Kalisz zabezpieczyli majątki o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych. Dla porównania: rok wcześniej majątek zabezpieczony na poczet przyszłych kar wynosił niespełna 6 milionów złotych.

Wzrost w 2019 roku wynika m.in. z częstszego stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej. - Staramy się, by w takich sprawach maksymalnie zbadać stan majątkowy naszych podejrzanych - mówi Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. - Tworzone są profile majątkowe takich sprawców i zabezpieczeniu podlega nie tylko majątek należący do nich, ale w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, jeśli sprawca przeniósł na inną osobę majątek czy przedmioty pochodzące z przestępstwa, to również to zabezpieczenie jest na majątku, który jest własnością w danym momencie innej osoby, a wcześniej należał do naszego sprawcy.

Pieniądze, samochody, nieruchomości

Zabezpieczeniu podlega wszystko – od pieniędzy przez nieruchomości po samochody. Jednak przede wszystkim zajęciu podlega to, co nie generuje kosztów, a w przyszłości może pozwolić na wypłatę odszkodowań osobom, które padły ofiarą przestępcy. - Głównie staramy się, żeby to były środki pieniężne, ale też zabezpieczamy nieruchomości. Są to przede wszystkim składniki majątkowe, które są korzystne z punktu widzenia prowadzących postępowanie, bowiem nie generują kosztów związanych z przechowywaniem środków podlegających zabezpieczeniu - dodaje Cecylia Majchrzak. - W przeciwieństwie do samochodów, które też zabezpieczamy, pieniądze, nieruchomości, kosztowności nie tracą na wartości, a czasami nawet się zwiększa. Stąd też jest to korzystne z punktu widzenia Skarbu Państwa. 

Więcej aresztów

Zwiększa się też liczba osób, które trafiają do aresztu. W 2018 prokuratorzy wnioskowali o 199 tymczasowych aresztowań, a rok temu już o 289.  - Zastosowano 454 dozory policyjne, zastosowano zakazy opuszczania kraju wobec 52 podejrzanych, zastosowano poręczenia majątkowe, a wobec 2 podejrzanych zastosowano zawieszenia w czynnościach służbowych lub wykonywania zawodu - zdradza Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Z tego sąd zastosował 269 tymczasowych aresztowań. Jest to skuteczność ponad 93%, a więc duża skuteczność naszych wniosków kierowanych do sądów.

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/