Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Gorzki koniec. Dawni wspólnicy, którzy zdefraudowali ponad 2 tony cukru usłyszeli wyrok

Handlowali cukrem, ale słodko nie jest, bo towar, który dostarczali kontrahentom nie należał do nich. Stanęli przed sądem i w piątek usłyszeli wyrok.

Panowie prowadzili firmę, która handlowała cukrem, ale też przechowywała towar innych firm. Kiedy na rynku zaczęło brakować towaru a oni mieli zobowiązania wobec kontrahentów, postanowili, że sprzedadzą należący do innej spółki a składowany w ich magazynach zlokalizowanych pod Jarocinem. W sumie 2 tysięcy 600 ton. - Oskarżonych Feliksa R. i Mariusza D. uznaję za winnych zarzucanego im czynu z tą zmianą, ze wartość przywłaszczonego cukru wynosiła co najmniej 6 milionów 376 tysięcy złotych – czytał wyrok sędzia Krzysztof Patyna.

Na odczytanie wyroku stawił sie tylko Mariusz D. Jego byłego wspólnika, Feliksa R. nie było w sądzie 

Sąd kwotę zmniejszył o milion. Wycenił cukier zgodnie z rynkową wartością z marca 2017 roku kiedy sprawa wyszła na jaw. Główny pomysłodawca procederu sprzedaży ponad 2,5 tony cukru należącego do innej firmy usłyszał wyrok 5 lat pozbawienia wolności. Feliks R., którego dziś nie było na sali musi także zapłacić grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych oraz 12 tysięcy kosztów procesu. Znacznie łagodniejszy wyrok usłyszał jego wspólnik a w trakcie popełniania przestępstwa prezes zarządu Mariusz D. ten został skazany na rok pozbawienia wolności, nie może też zajmować stanowisk w spółkach. Ten musi zapłacić 5 tysięcy grzywny i 1 800 złotych kosztów sądowych. Zróżnicowanie, jak uzasadniał sędzia, wynikało z faktycznej władzy w spółce a nie piastowanych stanowisk. - Decyzje podejmował oskarżony Feliks R. a wykonawcą decyzji, z pełną świadomością, że ten cukier jest cudzą własnością, że następuje przestępstwo, był Mariusz D. – wyjaśniał Krzysztof Patyna. - Z tym, że sąd uznając, że działali wspólnie i ponoszą odpowiedzialność karną zróżnicował wymiar kary ponieważ jednak głównym decydentem i beneficjentem był Feliks R. A ponieważ Mariusz D. nie był udziałowcem spółki zyski ze sprzedaży przywłaszczonego cukru nie wpływały na jego konto. 

Feliks R. i Mariusz D. przed sądem stanęli jako współwinni, ale w momencie rozpoczęcia procesu młodszy z nich postanowił, że nie weźmie całej winy na siebie

Początkowo panowie stanęli jako współwinni, mieli też jednego prawnika. Jednak na pierwszej rozprawie Mariusz D. postanowił, że nie będzie ofiarą swojego partnera i będzie zeznawać na jego niekorzyść.

 

AW, zdjęcia autor, arch 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/