Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Kaliszanka zaciągnęła kilka kredytów w bankach i wszystko oddała oszustom

Kolejne kaliszanka oszukana metodą „na policjanta”. 71-latka zaciągnęła kilka pożyczek w bankach i dwukrotnie – dzień po dniu - oddała wszystkie pieniądze przestępcom. W sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Z relacji 71-latki wynikało, że 24 lipca br. zadzwonił do niej nieznany mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust w trakcie rozmowy przekonał swoją rozmówczynię, że ktoś działa na jej szkodę i może zaciągnąć kredyt bankowy posługując się jej danym – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Dzwoniący „funkcjonariusz” poprosił kaliszankę o pomoc. Kobieta miała uprzedzić działania przestępców i zaciągnąć pożyczkę w banku, a pozyskane w ten sposób pieniądze miała przelać na wskazane przez dzwoniącego konto.

Aby uwiarygodnić swoją historię rzekomy policjant poprosił 71-latkę, aby nie rozłączając się, wykręciła numer 997 lub 112 i potwierdziła jego dane u oficera dyżurnego. Kobieta zastosowała się do tych poleceń i mając już pewność, że rozmawia z policjantami, przekazała oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Następnego dnia nieznajomy znowu skontaktował się z kobietą i poprosił o zaciągnięcie kolejnych pożyczek w bankach, pod pretekstem rozpracowywania grupy przestępczej działającej na szkodę seniorów. - Kobieta podpisała umowy kredytowe w dwóch bankach i po raz kolejny przekazała pieniądze oszustom – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz. - Pracownicy jednej z placówek bankowych podejrzewali, że mogło do próby oszustwa na szkodę seniorki i poinformowali policję. Kiedy funkcjonariusze pojechali do miejsca zamieszkania 71-latki, ta nie chciała uwierzyć, że są prawdziwymi policjantami, a cała wcześniejsza historia to fikcja.

 

To już kolejne w ostatnich dniach oszustwo „na policjanta” w Kaliszu. Policja przypomina, jak zachować się w przypadku kontaktu z oszustami:

  • Jeżeli dzwoni do ciebie ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań; nie działaj pod wpływem stresu i emocji.
  • Zweryfikuj otrzymaną informację wśród bliskich, zadzwoń do nich, upewnij się, czy ktoś z rodziny faktycznie potrzebuje twojej pomocy, pamiętaj, że nikt nie będzie miał za złe tego, że zachowujesz się rozsądnie,
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które posiadasz w domu lub przechowujesz na koncie,
  • Zapamiętaj! Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych przez siebie działaniach. Nigdy też funkcjonariusze nie proszą nikogo o przekazanie pieniędzy w związku z prowadzoną akcją, a tym bardziej zaciąganie kredytu
  • Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów, bezwzględnie przerwij taką rozmowę. Pomimo ostrzeżeń kierowanych przez oszustów, z tego powodu nic ci nie grozi.
  • Oszuści często też proszą o weryfikację prowadzonych przez nich działań i nakłaniają swoich rozmówców, aby podczas prowadzonej rozmowy wybrali na klawiaturze telefonu numeru 997 lub 112, ta czynność ma spowodować przekierowanie rozmowy do oficera dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Musisz mieć świadomość, że takie połączenie nie zostaje przerwane i w ten sposób oszuści w dalszym ciągu kontrolują rozmowę.
  • W przypadku kiedy masz podejrzenia, że mogli kontaktować się z Tobą oszuści po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

MIK, fot. pixabaya.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/