Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Kłamali przed sądem. Policjanci składając fałszywe zeznania, bo chcieli pomóc koledze. Zostali skazani

Skłamali, by pomóc koledze i sami trafili przed sąd. Trzej policjanci z Kalisza, zeznając w sprawie pobicia na komendzie, twierdzili, że jeden z nich użył pałki w obronie własnej. Jak się okazało 30-letni kaliszanin, którego w trakcie służby pobił mundurowy, był pijany i zakuty w kajdanki, był więc ubezwłasnowolniony. I ten drobny fakt w swoich wyjaśnieniach pominęli świadkowie zdarzenia. Pominęli w trakcie śledztwa i procesu kolegi, dlatego usłyszeli wyrok skazujący, podobnie jak trzy lata temu sprawca przekroczenia uprawnień służbowych.

Policjanci kłamali od samego początku. Najpierw w trakcie śledztwa w sprawie pobicia zatrzymanego, a później już w sądzie. Mimo wiedzy o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i zatajanie prawdy, świadczyli na korzyść swojego kolegi po fachu. A ich zachowanie utrudniało dochodzenie, a później ocenę sytuacji. – Jak ustalił sąd – podzielając argumentację prokuratora, nieprawdziwie zeznali, że zatrzymany w czasie tej interwencji miał zdjęte kajdanki, machał rękoma i nogami, używał słów wulgarnych, a także kopnął podejmującego interwencję funkcjonariusza, co w efekcie miało doprowadzić do uzasadnionego według tamtych zeznań i zgodnego z prawem użycia pałki służbowej – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Policjanci zostali skazani na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest prawomocny.

A chodzi o zdarzenie z 14 sierpnia 2015 roku. Tego dnia, po awanturze domowej, na komendę przy ul. Jasnej został przywieziony Krzysztof C. Informację o zatrzymanym do wytrzeźwienia kaliszaninie usłyszał pełniący wtedy dyżur na ulicach miasta Bartosz S. Mężczyźni byli skonfliktowani, ponieważ Krzysztof C. rozpowiadał, że mundurowy handluje narkotykami. Policjant wykorzystał okazję i postanowił wyrównać rachunki. Podjechał na komendę i przejął od kolegów zatrzymanego. Pod pretekstem czynności służbowych zadał wtedy 30-latkowi kilka ciosów gumową pałką. Został za to skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata (WIĘCEJ).

Przed sądem cały czas utrzymywał, że interwencja fizyczna była wskazana ze względu na agresję zatrzymanego. W podobnym tonie zeznawali trzej inni policjanci, którzy byli świadkami całego zdarzenia (WIĘCEJ). Już w momencie skazywania Bartosza S. sąd podważył zeznania skazanego oraz część zeznań policjantów, którzy byli świadkami.

Agnieszka Walczak, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/