Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Ksiądz z filmu braci Sekielskich nie odpowie za pedofilię! Sąd uchylił wyrok i umorzył postępowanie

Arkadiusz H. – ksiądz z diecezji kaliskiej, któremu swój film „Zabawa w chowanego” poświęcili bracia Siekielscy, nie odpowie za pedofilię. W czwartek, 28 października Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił pierwszy wyrok 3 lat bezwzględnego więzienia i umorzył postępowanie. Zdaniem sądu sprawa księdza uległa przedawnieniu.

Zdjęcie archiwalne. 28 października ks. Arkadiusza H. nie było w sądzie.

8 marca br. ks. Arkadiusz H. został uznany winnym przestępstw seksualnych wobec nieletniego i skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia oraz 10-letni zakaz kontaktowania się i pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyrok nie był prawomocny, a apelację od niego wniosły obie strony.

Oskarżyciel uznał, że wyrok był niewspółmiernie niski do winy i zażądał 6 lat pozbawienia wolności. Z kolei obrona oczekiwała dla swojego klienta roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Żadna ze stron nie wnosiła o sprawdzenie, czy sprawa sprzed ponad 20 lat nie uległa przedawnieniu.

Z taką inicjatywą wyszedł sam Sąd Okręgowy w Kaliszu, który 15 października br. nie rozpatrzył apelacji i odroczył termin wydania wyroku. W czwartek, 28 października o godzinie 10.00 sąd ogłosił, że uchyla wyrok sądu niższej instancji i umarza postępowanie z uwagi na przedawnienie.

Kilka ofiar księdza

Ks. Arkadiusz H. ostatnio był kapelanem w kaliskim szpitalu, a wcześniej pełnił posługę w jednej z pleszewskich parafii. To tam miał się dopuszczać przestępstw seksualnych, za które trafił po latach na ławę oskarżonych.

Szokującą prawdę ukrywaną przez Kościół, ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy, którzy w filmie „Zabawa w chowanego” opowiedzieli m.in. historię synów organisty, wykorzystywanych seksualnie przez Arkadiusza H. Przed sądem jako strona występował młodszy z nich, Bartłomiej P., choć pokrzywdzonych, o których wiadomo było znacznie więcej. Prokuratorskie śledztwo wykazało, że ponad 20 lat temu ofiarą księdza padło jeszcze sześć innych osób. Ich sprawy jednak przedawniły się.

Przyznał się i przeprosił

Proces księdza rozpoczął się 2 marca br. przed pleszewskim sądem i trwał zaledwie dwa dni. Ks. Arkadiusz H. przyznał się do zarzutów i przeprosił Bartłomiej P. – dziś już dorosłego mężczyznę, a wtedy 9-letniego chłopca.  Przed sądem duchowny stwierdził, że to ludzka słabość pchnęła go do wykorzystywania dziecka.

Sąd dopatrzył się przedawnienia i umorzył postępowanie. Ksiądz nie pójdzie do więzienia.

Wnoszę o braterskie pojednanie, jeśli jest to możliwe ze strony osoby pokrzywdzonej – powiedział.

Uniknie kary

W czwartek, 28 października Sąd Okręgowy w Kaliszu ogłosił, że 20 maja 2015 minął termin karalności księdza i uchylił poprzedni wyrok, a sprawa została umorzona. Sąd podkreślił przy tym, że nie jest to uniewinnienie, bo nie ulega wątpliwości, że ksiądz jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw, dlatego pokrzywdzonym pozostaje postępowanie cywilne o odszkodowanie od kaliskiej Kurii. Stronom zaś kasacja do Sądu Najwyższego. 

Na sali sądowej nie było ani oskarżonego, ani pokrzywdzonych. Więcej o uzasadnieniu sądu napiszemy wkrótce.

MIK, AG, fot. AG, arch.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/