Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Ktoś celowo otruł ptaki. Jednak prokuratura umarza śledztwo

Prokuratura w Krotoszynie umorzyła śledztwo w głośniej sprawie otrucia ponad 30 ptaków, które znale-ziono na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku na polach w Wielowsi pod Krotoszynem. Wśród nich były cenne gatunki - między innymi orzeł bielik, myszołowy, kruki czy kania ruda. Śledztwo było żmudne i trudne, zbadano wiele wątków, ale sprawcy nie ustalono. Nie ma jednak wątpliwości, że było to działa-nie celowe.

Użyto do tego bendiocarbemu. I bezsprzecznie ptaki otruto celowo. Jednak w trakcie kilkumiesięcznego dochodzenia nie udało się ustalić sprawcy i motywów jego działania. Ktoś porozrzucał na okolicznych polach kawałki mięsa, których spożycie spowodowało śmierć zwierząt. – W ramach prowadzonych czynności biegli z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w badaniu sekcyjnym i histopatologicznym stwierdzili, że bezpośrednią przyczyną śmierci ptaków było zatrucie pestycydem o nazwie bendiocarb, który znajdował się w mięsie w przewodzie pokarmowym padłych ptaków. Ta sama substancja znajdowała się w kawałkach zabezpieczonych na polach, co jednoznacznie wskazuje, że było to działanie celowe – podkreśla Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim i dodaje, że trudno ustalić nabywcę środka. - Ustalono, że środek był sprzedawany w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i do wszystkich tych punktów policja i prokuratura dotarły. Natomiast sklepy te nie prowadzą ewidencji sprzedaży konkretnym osobom, dlatego trudno ustalić, z jakiego źródła pochodził związek chemiczny wykorzystany do otrucia ptaków.

Śledztwo umorzono, ale w każdej chwili może zostać wznowione. Jeśli tylko znajdą się nowe tropy w tej sprawie.

Pierwsze martwe ptaki znaleziono w maju 2020 roku. Wśród ich był między innymi orzeł bielik. Już wtedy podejrzewano otrucie. Kolejne równie cenne padłe okazy znaleziono zaledwie kilka dni później W tej samej okolicy WIĘCEJ.

AW, zdjęcia archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/