Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Odzyskali cenne starodruki. Skradzione w Jarosławiu odnalazły się w Kaliszu

Cenne – ze względu na wiek i wartość rynkową - starodruki odnalezione. I to w Kaliszu. A konkretnie w jednym z tutejszych antykwariatów. Z tym, że wcześniej księgi zostały … skradzione z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Kiedy trafiły na internetową aukcję zgłosili się po nie policjanci i teraz wyjaśniają, kto je ukradł i czy nabywca wiedział, że pochodzą z nielegalnego źródła.

To, że pochodzące z XVII i XVIII wieku starodruki – w sumie osiem ksiąg – zniknęły z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, wyszło na jaw w styczniu. Kradzież woluminów, wycenionych na ponad 86 tysięcy zł, zgłosiło policji tamtejsze Muzeum Kamienicy Orsettich, które przygotowywało się do wystawy zgromadzonych u siebie zabytków.  - Kobieta wyjaśniła, że w 2008 r. w parafii został odkryty zbiór starodruków. Księgi zostały przez nią opisane, sfotografowane, skatalogowane i wpisane do ewidencji kościoła – informuje asp. szt. Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. - W związku z organizowaną wystawą, pracownica muzeum, chcąc dowiedzieć się więcej na temat przedmiotowych ksiąg, zaczęła szukać w internecie szczegółowych informacji o nich. Wówczas ujawniła, że na aukcji internetowej antykwariatu w Kaliszu wystawiono do sprzedaży osiem ksiąg - tych samych, które wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Okazało się, że tych ksiąg nie ma w zbiorach, zostały skradzione.

Wtedy policjanci z Podkarpacia o współpracę poprosili policjantów z Kalisza. W antykwariacie, który wystawił na aukcję stare księgi odzyskali siedem z ośmiu skradzionych starodruków. Jak się okazało jeden został już wcześniej sprzedany.

Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu.

W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim, doprowadziły do odkrycia zabytkowych książek. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 ksiąg. Wśród nich zdecydowana większość to starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie, a najmłodsza pochodzi z 1786 r.  

AW, KWP w Rzeszowie

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/