Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Pacjent zmarł po przetoczeniu złej grupy krwi. Skazany lekarz odwołuje się od wyroku

Na wokandę kaliskiego sądu wraca sprawa lekarza, który przetoczył pacjentowi złą grupę krwi, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci. Mężczyzna od początku nie przyznawał się do winy, a przede wszystkim do stwierdzenia, że jego działanie było umyślne, dlatego odwołał się od wyroku z kwietnia 2018 roku. Wtedy usłyszał m.in. rok zakazu wykonywania zawodu. W sprawie z 2012 roku przed sądem odpowiadała także pielęgniarka, która podała zły preparat.

W kwietniu 2018 roku sąd, skazując lekarza z ostrowskiego szpitala na 2 lata więzienia w zawieszeniu na rok oraz 12-miesięczny zakaz wykonywania zawodu argumentował, że niedopełnienie wszystkich formalności przy przetaczaniu krwi było działaniem celowym WIĘCEJ. I z tym nie zgodził się zarówno skazany jak i jego obrońca.

We wtorek, 26 marca przed sądem apelacyjnym w Kaliszu mecenas Michał Matyśkiewicz udowadniał, że lekarz zaczął procedurę, ale musiał ją przerwać ze względu na konieczność udzielenia pomocy pacjentce, która ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafiła na jego oddział. Nie wiedział, co działo się później. – Mamy zeznania dwóch świadków, oskarżonego oraz pielęgniarki, która miała wtedy dyżur i przetoczyła krew. Ona sama zeznała, że lekarz nie wydał jej polecenia przetoczenia krwi. Przyznała też, że nie potrafi wyjaśnić, dlaczego tak postąpiła – mówił przed sądem obrońca Mariusza S. – Mój klient sam przyznał, że w momencie wezwania do pacjentki z SORu doszło do przerwania procedur, a on sam nie miał już do czynienia z krwią i nie miał pojęcia, co robi pielęgniarka.

Obrońca dodał, że w uzasadnieniu sądu pierwszej instancji jest wiele nieścisłości, które nie zostały wyjaśnione dogłębnie. Natomiast prokurator przekonywał, że zeznania świadków zostały przez mecenasa oskarżonego lekarza potraktowane wybiórczo. - Obrońca wskazuje na błędy w ustaleniach, które poczynił sąd, przedstawiając swoją wersję wydarzeń i ta wersja oparta jest wybiórczo na materiale dowodowym, który obrońca nam przedstawia, szczególności na wyjaśnieniach samego oskarżonego. Materiał zgromadzony w postępowania wskazuje na wnioski odmienne niż to, co przedstawił – podkreślał prokurator Tomasz Łakomy. - Mamy szereg świadków, którzy jasno wskazują, że nie było żadnego przerwania procedury przetaczania krwi przez oskarżonego.

Dodatkową karą w 2018 roku była nawiązka w wysokości 10 tysięcy złotych, którą lekarz miał zapłacić żonie zmarłego w wyniku podania niezgodnej grupowo krwi 45-latka. Pielęgniarka, która przetoczyła preparat krwi niezgodny z grupą krwi pacjenta została skazana w 2017 roku na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i roczny zakaz wykonywania zawodu oraz 3 tysiące złotych nawiązki WIĘCEJ . Kobieta przyznała się do winy.

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/