Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Pół tysiąca spraw więcej. Prokuratura podsumowała rok

O pół tysiąca spraw więcej, niż rok wcześniej roku zakończyła w 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. O tyle też więcej osób zostało oskarżonych. W sumie akty oskarżenia prokuratorzy skierowali przeciwko prawie 4 tysiącom osób. Uniewinniono niewiele ponad 60. Przybywa spraw i przybywa oskarżonych, chociaż nie jest to równoznaczne ze wzrostem przestępczości. Raczej z większą wykrywalnością i świadomością poszkodowanych, którzy przestępstwa zgłaszają.

W 2019 roku do prokuratur okręgu ostrowskiego wpłynęło 13 617 spraw. Jest to o prawie tysiąc więcej niż rok wcześniej. Najwięcej – 4 177 - skierowano do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. W 2018 prokuratorzy z naszego miasta mieli ich 3 713. - Ten wzrost spraw o tysiąc jest niebagatelny - mówi Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Tysiąc spraw dla nas to jakby jeden miesiąc więcej w roku, bo mniej więcej tyle spraw wpływa do prokuratur okręgu ostrowskiego  miesięcznie. 

Wynika to przede wszystkim z większej wykrywalności przestępstw oraz świadomości osób poszkodowanych, które coraz częściej zgłaszają swoje problemy organom ścigania. Dotyczy to m.in. oszustw, w tym internetowych czy np. błędów w sztuce lekarskiej.  

Wśród prokuratur okręgu łódzkiego, podlegająca mu Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła najwięcej spraw skierowaniem aktów oskarżenia do sądów. Wskaźnik ostrowski to niespełna 50% zakończonych postepowań spośród wszystkich, jakimi się zajmowali prokuratorzy, a łódzki to niewiele ponad 34%. - W ubiegłym roku w Prokuraturze Okregowej zakończyliśmy łącznie prawie 200 spraw - wyjaśnia Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. - Z tego do sądu skierowaliśmy 50 postępowań obejmujących 122 osoby. Te sprawy kierowaliśmy do różnych sądów – naszego okręgowego, ale też do sądów we Wrocławiu, Zgierzu, Rzeszowie, Łodzi, Koninie czy Poznaniu. Stąd też prokuratorzy wydziału śledczego występują jako oskarżyciele publiczni nie tylko w regionie, ale też czasami trzeba podróżować do innych sądów, by popierać swój akt oskarżenia. 

I robią to skutecznie. Większość osób, które stają przed sądem jest skazywana. - Skierowaliśmy 3 373 akty oskarżenia, czyli prawie 500 spraw więcej zakończyliśmy, niż w roku 2018 - dodaje Paweł Szymanowski. - Oskarżyliśmy aż 3 763 osoby - również ponad 500 osób więcej niż w 2018 r. Na tę olbrzymią liczbę oskarżonych sąd uniewinnił tylko 63 osoby. Na prawie 4 tysiące jest to trochę więcej, niż 7% uniewinnień; jest to wynik lepszy niż średnia krajowa.

Najmniej spraw – i tak jest od lat – wpływa do prokuratur w Pleszewie i Kępnie. Ich liczba uzależniona jest też od liczby mieszkańców terenu, który podlega konkretnej prokuraturze rejonowej w okręgu.

AW, zdjęcia autor 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/