Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Policja wypuściła złodzieja na wolność, choć nie ma stałego miejsca zamieszkania

Nie oddał skradzionej biżuterii, nie ma stałego miejsca pobytu, a mimo to policja wypuściła go na wolność. Mowa o znanym organom ścigania 25-latku, który w październiku okradł sklep jubilerski w Kaliszu. Poszkodowani przedsiębiorcy są zbulwersowani.

Do zuchwałej kradzieży doszło 17 października br. Do sklepu wszedł młody mężczyzna, który poprosił o pokazanie złotej biżuterii. – Był bardzo grzeczny, sympatyczny -  mówi portalowi faktykaliskie.pl właścicielka sklepu. - Najpierw oglądał złoty łańcuszek, później poprosił o pokazanie zawieszek. Gdy mąż się schylił, mężczyzna chwycił biżuterię i wybiegł na ulicę. Pomimo natychmiastowego telefonu na policję, nie udało się go złapać.

Mundurowym pomogło dopiero nagranie z monitoringu. Rozpoznali na nim znanego organom ścigania 25-latka bez stałego miejsca pobytu. Mężczyzny poszukiwano przez kilka dni. W końcu udało się go zatrzymać na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas przesłuchania powiedział, że wartą 2,5 tysiąca złotą biżuterię sprzedał tanio na jednym z poznańskich targowisk, ale pieniędzy również nie ma, bo kupił za nie jedzenie. Po złożeniu wyjaśnień do protokoły, złodziejowi pozwolono opuścić komendę policji.  

Organa ścigania: nie było podstaw do stosowania aresztu

Poszkodowani przedsiębiorcy są zbulwersowani. – Tym sposobem nadal pozwala mu się kraść – mówi właścicielka sklepu jubilerskiego. – Ten mężczyzna ma już za sobą niejedno takie przestępstwo, do tego nie posiada stałego miejsca zamieszkania. Gdzie policja i prokuratura będą kierowały korespondencję? Gdzie zamierzają go szukać?

- Brak stałego miejsca zamieszkania nie jest wystarczającą przesłanką do zastosowania tymczasowego aresztu - mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji

Według policji nie było podstaw, by zamykać złodzieja. - Tymczasowe aresztowanie stosuje właściwy miejscowo sąd na wniosek prokuratora. Przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania wynikają z art. 258 kpk – informuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. A ten mówi, że areszt stosuje się m.in. w przypadku, gdy podejrzanemu grozi wysoka kara, zachodzi obawa matactwa, ale też „uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu”. – Sam brak stałego miejsca zamieszkania nie jest wystarczającą przesłanką do zastosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania – tłumaczy rzeczniczka kaliskiej policji. - Podejrzany, który nie ma stałego miejsca zameldowania wskazuje na piśmie adres do korespondencji. Pozostając na wolności, jest zobowiązany stawić się na każde wezwanie w trakcie prowadzonego postępowania karnego. W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego można zatrzymać i sprowadzić przymusowo.

Stanowisko policji popiera prokuratura. - Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze – wyjaśnia Marcin Kubiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - W realiach sprawy nie uznano za konieczne sięganie po środki zapobiegawcze, bowiem prawidłowy tok postępowania był zabezpieczony. Ustalono wszystkie elementy z procesowego punktu widzenia niezbędne, ustalono, iż popełniono przestępstwo, wykryto podejrzanego, wyjaśniono okoliczności sprawy, zweryfikowano wysokość szkody, a nadto zgromadzono i utrwalono dowody dla sądu. Stosowanie jakichkolwiek środków zapobiegawczych, w tym najsurowszego, jest elementem fakultatywnym procesu – dodaje prokurator.

„Ma świetne zajęcie”

Czy 25-latek będzie dobrowolnie stawiał się na wezwania policji, prokuratury czy sądu? Poszkodowana właścicielka sklepu wątpi w uczciwość złodzieja. – On ma świetne zajęcie. Jeśli każdego dnia ukradnie z jakiegoś sklepu równie wartościowy towar, to łatwo można policzyć, ile wynosi jego miesięczny „zarobek” - mówi. - W razie zatrzymania i tak nie powie  policji, co zrobił z łupami, złoży wyjaśnienia do protokołu i znowu wyjdzie na wolność. Nie zatrzymali go nawet na 48 godzin, żeby choć trochę odczuł sprawiedliwość. Wszyscy są z siebie zadowoleni, że go ustali i zatrzymali. Tylko nic z tego nie wynika.

W przeszłości 25-latek był już notowany przez policję. Ta jednak podkreśla, że nie ma informacji, aby wcześniej ukrywał się przed organami ścigania.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/