Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Prezes znanego zakładu mięsnego przed sądem ZDJĘCIA

8 lat więzienia grozi prezesowi zarządu jednego z dużych zakładów mięsnych w powiecie jarocińskim. Mężczyzna jest oskarżony o wyłudzenie ponad 800 tysięcy złotych i próbę wyłudzenia prawie 2,5 miliona złotych z Agencji Rynku Rolnego. Pieniądze to refundacja wywozowa za badania eksportowanego do Turcji mięsa. Według śledczych była im poddana tylko niewielka część towaru, a dokumenty, na podstawie których firma ubiegała się o zwrot kosztów były sfałszowane. Razem z prezesem przed kaliskim sądem stanęło w poniedziałek trzech pracowników zakładu i lekarz weterynarii. Nie przyznają się do winy.

Zakład eksportował mięso do Turcji. Zgodnie z wymogami tego kraju wołowina od krów poniżej 30. miesiąca życia musi być przebadana na obecność BSE (choroba szalonych krów). Za ich przeprowadzenie Agencja Rynku Rolnego wypłaca refundacje. O takie, na podstawie nieprawdziwych danych, ubiegał się prezes firmy z powiatu jarocińskiego. - Nie wydał polecenia skierowania takich wniosków, a nadto dopuścił do złożenia łącznie 63 wniosków, w których zwrócono się o pobranie prób od 11 699 sztuk zamiast co najmniej 23 040 sztuk przeznaczonych na eksport do Turcji, z czego w wystawionych osobiście 37 wnioskach na 7 850 sztuk zaniżył ich ilość o co najmniej 6 038 sztuk – odczytywał akt oskarżenia prokurator Mirosław Augustyniak. -  Stwarzał w ten sposób pozory wykonania takich badań, czym doprowadził do wydania decyzji o przyznaniu refundacji i w konsekwencji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie co najmniej 874 101 zł, jak również działając w ww. sposób, próbował wyłudzić refundację w kwocie co najmniej 2 487 000 zł.

Proceder trwający od października 2010 roku do kwietnia 2011 zakończyła kontrola weterynaryjna przeprowadzona w zakładzie. Prokuratura oskarżyła czterech pracowników zakładu, z jego prezesem Wojciechem B. na czele. Zarzuty usłyszał także weterynarz, który potwierdzał przeprowadzenie badań w deklarowanej przez zakład ilości mięsa. - Nie przyznaję się wysoki sądzie do zarzucanych mi czynów - mówił prezes Wojciech B.

Pozostała czwórka również odpiera zarzuty postawione przez prokuraturę. W trakcie śledztwa tylko jeden z nich – Bartosz M. który był kierownikiem uboju w zakładzie,  zgodził się zeznawać. Na sali sądowej chciał odpowiadać tylko na pytania swojego obrońcy. Pozostali odmówili składania zeznań.

Mężczyznom grozi nawet do 8 lat więzienia.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/