Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Próbowali wyłudzić prawie 2 miliony VAT-u. Zorganizowana grupa przestępcza stanie przed sądem

Założyli szereg fikcyjnych firm, przeprowadzali fikcyjne transakcje i występowali o zwrot nienależnego podatku VAT. W taki sposób działała 10-osobowa, zorganizowana grupa przestępcza, której jeden z podmiotów mieścił się w Kaliszu. Kwota, którą próbowali wyłudzić przestępcy to 1 700 000 złotych.

Proceder, który trwał od kwietnia 2012 do października 2013, polegał na stworzeniu sieci podmiotów, które dokonywały fikcyjnych transakcji. Firmy – słupy zlokalizowane były na terenie całego kraju, również w Kaliszu, a także poza granicami Polski. – Podmioty te uczestniczyły w ramach tzw. dostaw wewnątrzwspólnotowych w fikcyjnym, jak ustalono, obrocie granulatem srebra. Transakcje prowadzone między tymi podmiotami miały wyłącznie charakter fikcyjny, papierowy. Nie towarzyszyły im żadne rzeczywiste zdarzenia gospodarcze – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Proceder polegał na wystawianiu faktur mających potwierdzić nierzeczywiste transakcje, a celem tego działania było stworzenie długiego łańcucha podmiotów gospodarczych i stworzenie pozorów legalności dokonywania działań gospodarczych. Finalnie jeden z tych podmiotów występował do organów państwowych o zwrot nienależnego  podatku VAT.

W sumie chodzi kwotę 1,7 mln zł. Pieniędzy tych grupie nie udało się jednak wyłudzić. Na czele szajki stał 50-letni obywatel Polski, na stałe mieszkający w Niemczech. Jemu też grozi najwyższa kara – do 10 lat pozbawienia wolności. - Z uwagi na fakt, że część transakcji była dokonywania między podmiotami znajdującymi się poza terenem Polski, postępowanie wymagało przeprowadzenia szeregu czynności w trybie międzynarodowej pomocy prawnej, co skutkowało jego wydłużeniem – dodaje prokurator Maciej Meler.

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim zakończył właśnie śledztwo aktem oskarżenia, który skierował do kaliskiego sądu. Trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy.

MIK, fot. arch. policji

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/