Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Prokuratura: w 2018 roku śledczy zabezpieczyli mienie warte 6 milionów złotych

Przede wszystkim nieruchomości, ale też samochody, biżuteria i konta bankowe. W sumie ponad 6 milionów złotych wynosi wartość mienia zabezpieczonego w 2018 roku przez prokuratury okręgu ostrowskiego. Majątek na poczet przyszłych kar to nie jedyny środek zapobiegawczy stosowany w trakcie śledztwa. Zwiększyła się liczba osób, które na wyniki dochodzenia czekają w areszcie, a jeszcze bardziej wzrosła tych, które mają policyjny dozór.

Zabezpieczenie majątku podejrzanych o przestępstwa gospodarcze to podstawa. Dla porównania: w 2016 roku prokuratorzy wydali 638 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na łączna kwotę 2 milionów 897 tysięcy złotych, a w roku 2017 - 1 088 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę 12 milionów 512 tysięcy złotych. - W 2018 wydaliśmy aż 1 118 postanowień o zabezpieczeniach majątkowych na łączną kwotę prawie 6 milionów złotych – mówi Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokuratorzy zabezpieczają wszelakie mienie: od pieniędzy, przez biżuterię, udziały w spółkach i samochody po nieruchomości. I te ostatnie najbardziej interesują śledczych. -  To jest o tyle korzystne, że takie zabezpieczenie nie generuje kosztów – wyjaśnia Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. - Ponieważ zabezpieczenie pojazdów wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów przechowywania takich środków. I te nasze działania, podejmowane przez rejony i okręg, są nacechowane tym, by aktywnie poszukiwać majątków, tak by przekazać sądowi te zabezpieczenia, które umożliwią w przyszłości wykonanie orzeczenia o konieczności naprawienia szkód majątkowych przez skazanego.

Zabezpieczenia majątkowe to jeden ze środków zapobiegawczych. W zależności od kalibru przestępstwa są też: areszt, dozór, czy zakaz opuszczania kraju. Wszystko po to, by dochodzenie przebiegało bez zakłóceń, a oskarżony nie ulotnił się jak kamfora. - Prokuratorzy w ubiegłym roku wystąpili o zastosowanie prawie 200 tymczasowych aresztowań i jest to wzrost dość znaczny, bo w 2017 było to 167, a teraz 199, więc wzrosła liczba osób, wobec których prokurator domagał się środka izolacyjnego. A to dlatego, że rośnie przestępczość najwyższego kalibru jak morderstwa, pobicia czy oszustwa na dużą skalę – zdradza prokurator okręgowy. – W przypadku środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym prokuratorzy zastosowali 459 dozorów policyjnych. W ubiegłym roku było ich 390 i jest to bardzo znaczny wzrost. Także zakaz opuszczania kraju zastosowano w większej liczbie, bo u 69 osób, a wobec 45 przed rokiem.  

Wobec trzech podejrzanych zastosowano zawieszenie w czynnościach zawodowych lub zakaz wykonywania zawodu.

AW, zdjęcie autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/