Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Przedsiębiorca wyłudził ponad pół miliona złotych z tarczy antykryzysowej

30-letni biznesmen z powiatu ostrowskiego postanowił wzbogacić się na pandemii. Mężczyzna wyłudził z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tzw. postojowe na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Nienależne świadczenie pobrał w imieniu kilkuset osób.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Jednym z jej założeń jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników, którzy mogą skorzystać ze świadczenia postojowego, czyli specjalnej formy pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w 2020 roku, tj. 2 080,00 zł i nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.

Nowe możliwości, jakie daje tarcza antykryzysowa, w sposób nieuczciwy postanowił wykorzystać przedsiębiorca z powiatu ostrowskiego. Przedłożył w ZUS-ie dokumenty dotyczące fikcyjnych imprez czy targów, które z powodu pandemii nie odbyły się i w imieniu osób, które rzekomo w związku z tą sytuacją nie mogły wziąć w nich udziału, wystąpił o świadczenie postojowe.

- Bezzwłocznie, gdy tylko zorientowaliśmy się, że w tej sytuacji mogło dojść do złamania prawa, zawiadomiliśmy o tym przypadku prokuraturę. Należy pamiętać, że wnioski o postojowe to oświadczenia, które w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli – mówi Marlena Nowicka, rzecznik prasowy ZUS w Wielkopolsce. - Nie oznacza to jednak, że podane w oświadczeniu informacje, nie są przez nas analizowane. Musimy bowiem dbać o to, żeby wszyscy przedsiębiorcy, poszkodowani w wyniku pandemii, otrzymali należną im pomoc i nie byli jej pozbawieni, przez nieuczciwe praktyki stosowane przez oszustów.

 

Sprawę od 1 września br. bada ostrowska prokuratura. 30-latek usłyszał dotychczas cztery zarzuty dotyczące czynów popełnionych w lipcu. – Na kwoty wskazane w zawiadomieniu składa się w sumie kilkuset osób, dlatego zachodzi konieczność przeprowadzenia szeregu dodatkowych czynności – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim i dodaje, że na tym etapie nie może zdradzić żadnych szczegółów.

30-latek został objęty dozorem policji i musiał wpłacić 20 tys. zł poręczenia majątkowego.

Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia, ale niewykluczone, że w toku śledztwa dojdą kolejne zarzuty i zagrożenie karą wzrośnie. Podobnie jak kwota wyłudzona z ZUS.

MIK, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/